Connect with us

EĞİTİM

REKTÖR KAVUNCU: “KÜTAHYA’NIN SAĞLIĞINA, EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Vural Kavuncu: “Bu büyük üniversite yapısının içerisinde daha hızlı hareket edebilen, daha odak, daha misyonlu bir üniversite olmuş olacak ve Kütahya’mıza önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

yenikutahya.com – HABER

Kavuncu:”Türkiye’de sağlık teması yeni gelişen bir kavram ve ilk olarak da 2014 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruldu. Sağlık Bakanlığının amacı bütün Eğitim ve Araştırma Hastanelerini bir koordinasyon altına toplayabilmekti. Bir ile münhasır bir Sağlık Bilimleri Üniversitesi fikri ilk defa Kütahya’dan çıktı. Sağlık Bilimleri Üniversitesinin fonksiyonu ne olacak? Bu büyük üniversite yapısının içerisinde daha hızlı hareket edebilen, daha odak, daha misyonlu bir Üniversite olmuş olacak. Burada sağlık teması başta olmak üzere, sadece hastanecilik anlamında da değil, bunun yardım sağlık personelleri ve beraberinde mühendislik ve teknoloji anlamında da sağlığa destek olmak üzere bir yapılanması olacak. Üniversite sadece bölünerek de kurulmadı. Üniversite ortadan ikiye de bölünmedi 56 bin öğrencinin sadece 3 bin 700 öğrencilik kısmı ayrılarak bir Üniversite oldu. Kaldı ki ayrılırken de içinde bulunan bir Yüksek okul Fakülte haline dönüştürüldü ve yeni bir fakülte kuruldu dört yıllık Doğa ve Mühendislik Bilimleri. Bir Fakültenin altında bölümler oluştu. Mesela muhtemeldir ki bundan sonra mekatronik olacak, moleküler genetik olacak, tıbbi genetik olacak. Bunlarda özellikle tıbbi teknolojinin geliştirilmesi, yerli ilaç molekülü geliştirilmesi anlamında önemli bir katkı sağlayacak. Sağlığın işletmesi, sağlığın turizmiyle alakalı konular, bunlar hepsi sağlık üniversitesinin önemli misyonu olacak. Öncelikle yükleneceği misyon fizik tedavi alanlarında ihtisas üniversitesi olmak ve sağlık turizmine katkı vermek. Kronik hastalık yönetimleri ve sağlıklı yaşlanma konusunda özellikli birimler kurmak. Bu Üniversitenin potansiyel alanlarından bir tanesi de spor hekimliği ve spor birimi alanlarıdır. Dumlupınar Üniversitesinde beden eğitimi spor meslek yüksekokulu var, burası mesleki anlamda sporcular yetiştiriyor, öğretmenler ama spor bilimleri fakültesi anlamında da olabilecek bir hedef gelecekte sporcu sağlığı, spor hastanesi oluşturulmasını bile sağlayabilir ki Türkiye’de bunlar yok.

Üniversitemizin önemli hedeflerinden birisi de Diş Hekimliği Fakültesi ve buna bağlı hastane oluşturmaktır. Şu anda bizim sadece polikliniğimiz var ve eğitim verilemiyor. İlk defa öğrenci alınacak. Eğitim alt yapısını tam bilemiyorum bunu geliştirilmesi ve bu polikliniğin eğitim hastanesine dönüştürülmesi gerekiyor.  Bu üniversitenin yine hedeflerinden bir tanesi, Sağlık Teknokenti ve İnovasyon merkezi kurmak olacak. Böylece ürettiği birimin ürünle buluşturabilmek ve aynı zamanda bunun bir Pazar ağına katılabilmesi, ekonomik katma değer sağlaması anlamında önemli katkısı olacak. Bu yeni üniversiteden beklenti, sadece buraya gelecek olan öğrencilerin burada yapacağı günlük harcamalar anlamındaki konu değil ama üniversitenin üreteceği bilimin hizmetin bu kente, sağlığına, sanayisine, ekonomisine, bu yönüyle katkı vermesi anlamında planlandı. Ben bunun bir fırsat olduğunu düşüyorum. Bunun gerçek anlamı ve yeri 15-20 yıl sonra anlaşılacak.”

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar