Connect with us

EKONOMİ

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR: “KÜTAHYA’DA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 6”

4’üncüsü gerçekleştirilen İl Ekonomi Toplantısında Kütahya’nın merakla beklediği yatırımlarla ilgili gelinen son nokta hakkında konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, hızlı tren proje çalışmalarının bu yılsonu itibariyle bitirileceğini, şehir hastanesinin ise yapımına devam edildiğini söyledi. Ayrıca Nayir, özel sektör tarafından yürütülen 289,5 milyon TL bedelli 27 yatırımın faaliyete geçmesiyle birlikte bin 25 bin kişiye iş imkanı doğacağına da vurgu yaptı.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya’nın ekonomik durumunu ve potansiyelini, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularını değerlendirmek amacıyla düzenlenen “4. İl Ekonomi Toplantısı” Kütahya’nın Simav ilçesinde yapıldı.

Kütahya’nın ekonomik açıdan potansiyelinin, problemlerinin, imkanlarının ve fırsatlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, özel sektör tarafından yürütülen 289,5 milyon TL bedeli olan 27 teşvik belgeli yatırımların faaliyete geçmesiyle birlikte bin 25 kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. 2018 yılında uygulanmakta olan 675 proje için toplam 1 milyar 440 milyon TL’lik yatırım öngörüldüğünü ve toplamda 808 milyon TL harcama yapıldığını ifade eden Vali Nayir, Kütahya’nın yüzde 6 işsizlik oranıyla Türkiye genelinde iyi bir noktada olduğuna dikkat çekti.

15 Temmuz ihanetiyle amaçlarına ulaşamayanların ekonomik savaş açtığını belirten ve bu süreçte Kütahya’nın kamu-özel sektör iş birliğiyle hükümetin aldığı tedbirleri uyum içerisinde hayata geçirdiğini kaydeden Vali Nayir, “15 Temmuz’daki ihanet oyunları ekonomik boyutuyla da ülkemize uygulanmaya çalışıldı. Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle enflasyonla mücadele için yurt çapında başlatılan kampanyalara ilimizde de firmalar tarafından oldukça yüksek katılım sağlanmıştır. İl genelinde 127 firma enflasyonla mücadeleye destek kampanyasına katılarak, vatandaşımıza daha ucuz ürün temin ederek piyasanın tansiyonunu düşürmeye çalışmaktadır. Bu önemli ve sürdürülmesi gereken bir gayret. Orta vadedeki hedefimiz Kütahya’mızı ilk 20 il ekonomisi içerisine almak olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Sağlık, madencilik, demiryolları ve eğitim yatırımlarını da paylaşan Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Sağlık sektöründe ilimize yüksek katma değer sağlaması beklenen 500 Yataklı Şehir Hastanesi ile 100 Yataklı Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi inşaatı devam etmektedir. Tavşanlı 75 Yataklı Devlet Hastanesi ek bina inşaatları ve diğer sağlık yatırımlarıyla halkımıza yerinde sağlık hizmeti sunarak ilimizi termal sağlık kenti haline getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Buna özellikle üniversitemizden ayrılarak yeni kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesinin termal sağlık hedefinin de yeni bir bakış açısı ve ivme kazandıracağına inanıyoruz.

Madencilik sektöründe ilimize bir müjde olarak belirtilmesi gereken, Emet Bor Sülfürik Asit Fabrikasının ihalesi yapılarak 413 milyon TL’ye sözleşmeye bağlanmış ve 24 Ekim 2018 tarihi itibarıyla yer teslimi yapıldı. Bu da ilimizin kazanacağı önemli bir yatırım olacak. Bin 80 günde yapımı planlanan projede yılda 350 bin ton sülfürik asidin üretilmesi planlanmakta ve fabrikada yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlanması beklenmektedir. Madencilikte devam eden GLİ Ömerler Yeraltı Mekanizasyon Projesi ve yapımı planlanan 3. Borik Asit Fabrikası yatırımlarının tamamlanması sonucunda ilimize çok ciddi katma değer sağlaması beklenmekte ve madencilik merkezi hedefine adım adım yaklaştıracaktır.”

“Demiryollarında Eskişehir-Kütahya-Antalya Yüksek Hızlı Tren hattının proje çalışmalarının 2018 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Demiryolu elektrifikasyon, sinyalizasyon, haberleşme sistemleri yatırımları ve alt ve üst geçit projelerinin tamamlanmasıyla Kütahya’nın metropol kentlerle olan demiryolu bağlantısında ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır. Eğitim alanında yapımı devam eden 203 ek derslik ve 4 spor salonu işi ile proje aşamasındaki Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi derslik – pansiyon ve atölye kompleksleri yapımı ile gençlerimizin daha nitelikli eğitim kurumlarına kavuşmasını bekliyoruz.”

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar