Connect with us

EĞİTİM

ABDULLAH REHA NAZLI’NIN BEŞİNCİ KİTABI YAYINLANDI

Mühendis, girişimci ve yazar Abdullah Reha Nazlı’nın beşinci kitabı ”The Sistem” yayınlandı. Daha önce teknoloji, mühendislik, girişimcilik gibi konuları ele alan Nazlı’nın bu kez konusu eğitim. “The Sistem” kitabı iki yüzyıllık eğitim tarihi ile insan beyninin nasıl çalıştığı arasındaki çelişkileri göstererek kendini eğitmek isteyenler için bir yol öneriyor.

Tüm dünyadaki eğitim sistemlerinin iki yüzyıl önceki sanayi inkılabına dayandığını söyleyen Nazlı, daha sonra endüstrileşmeden, zeka testlerinden ve daha pek çok akımdan etkilendiğini söyleyerek çoğu davranışın alışkanlık dolayısıyla devam ettiğini söyledi. Bilimin insan beyninin nasıl çalıştığı ile bulgularının eğitim sistemindeki davranışlarla çeliştiğini söyleyen Nazlı, kendini eğitimin bu çağın olmazsa olmaz prensibi olduğunu ilave etti.

The Sistem kitabının kapak yazısı ise şöyle; “Eğitim Sistemi adıyla bildiğimiz uygulamalar Sanayi Devrimi için ihtiyaç duyulan toplum yapısını oluşturacak kararlar üzerine inşa edilmiştir. Endüstrileşmeden, istatistik biliminden, standartlaşmadan, ortalamacı anlayıştan, zekâ testlerinden, sıralama tutkusundan etkilenmiş ve kapitalizm tarafından misyonu değiştirilmiştir. Tüm dünyadaki eğitim sistemleri, bilimin beynimizin nasıl çalıştığına dair bulguları ve teknoloji çağında yaşıyor olduğumuz gerçeği ile çelişmektedir. İki yüzyıldır idealleştirilen ortalama insan anlayışından kurtulmanın yolu, kişinin kendini eğitmesidir.”

cof

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar