Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

EN SON BAKANIMIZ PROF.DR. İSMAİL KARAKUYU’NUN ARDINDAN

Şehrimizin T.C. Hükümetlerinde yer alan en son bakanı Prof.Dr. İsmail Karakuyu’nun ani vefatı tüm Kütahyalılar gibi beni de şok etti. Geçtiğimiz Pazar akşamı eşim telefonunda Facebook’ta gezinirken, haber verdi ve inanamamıştım. Hemen, geçmişte DYP’de siyaset yaptığım arkadaşları aradım. Maalesef inanmak istemesem de haber doğruymuş. O devamlı yüzü gülen, sevimli insan artık dünyadaki sayılı nefesini tamamlamış ve ebedi âleme göçmüştü.

Pazartesi sabahı şehrimizin köklü ve sevilen ailelerinden genç işadamı ve siyasetçi İlhami Özatağ ve DP’li arkadaşlarla ile birlikte bir midibüsle bakanımıza son vazifemizi yapmak için Simav yollarına düştük. Öğle namazından önce Yeşil Simav’ımızın tarihi Nasuhağa Camisi önündeydik.

Öğle ezanıyla birlikte tarihi caminin içi ve mermer taş döşeli cami önündeki avlusu hınca, hınç dolmuştu. Rahmetli bakanımıza son görevini yapmak üzere AKP Milletvekili Av. İshak Gazel, Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik, AKP İl başkanı Ali Çetinbaş ve bazı parti yöneticileri, İYİ Parti genel başkan yardımcısı Hasan Seymen, İYİ Parti Milletvekili ve geçmişte rahmetli Karakuyu ile DYP de siyaset yapmış Cihan Paçacı, DYP Eski Milletvekili Mehmet Korkmaz, MHP Eski Milletvekili Seydi Karakuş, İşadamı İsmet Güral, DPÜ Rektörü Remzi Gören, İYİ Parti İl Başkanı Erol Ertürk, İlçe Başkanı

Murat Sürmeli ve yönetim kurullarından temsilciler, DP İl Başkanı Halil Gün ve İlçe Başkanı Ayşe Ceylan ve yönetim kurullarından temsilciler, İlçelerden gelen eski DYP İlçe başkanları ve belediye başkanları Simav eski belediye başkanı Kasım Karahan ve mevcut başkan Süleyman Özkan ve Simav halkı ve çarşı esnafı ile ilçe daire müdürleri hemen gözüme çarpıverenlerdi.

Bu arada İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener aldığım duyumlara göre bakanımızın durumu ağırlaştığında hemen Ankara Güven Hastanesine koştuğunu ve de Salı günü mecliste gurup toplantısının başında “kadim dostum eski Sağlık Bakanı milletvekili arkadaşım İsmail Karakuyu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum” diye gurup konuşmasının başında belirterek, iyi bir vefa örneği göstermiş. Cami avlusunda ise Sayın Akşener’in taziye çelengi de başköşede yerini almıştı.

Rahmetli eski Sağlık bakanımızın cenaze namazını Simav müftüsü kıldırmış ve namaz öncesi İsmail beyin Kütahya ve Simav için yaptığı hizmetleri siyasete bulaşmadan, en veciz şekilde cemaate anlatmış ve cenaze namazı sonrası helallik istemiş ve tüm cemaat de yüksek bir sesle haklarını helal etmişlerdi.

Bu arada gözlerim bazı şahsiyetleri de cenazede aramadı değil, mesela il valisi Ahmet Hamdi Nayır’ı öğrendim ki Pazartesi günü şehrimize atanan yeni vali ile valilikte devir teslim töreni yapılmış ve doğal olarak vali bey katılamamış. Gözlerim şehrin belediye başkanı Kamil Saraçoğlu’nu aradı onunda daha önemli işleri olsa gerek ki ne kendisini, nede bir taziye çiçeğini göremedim. Gözlerim Demokrat Parti Genel Başkanı Afyon Milletvekili Gültekin Uysal’ı aradı onunda ne kendisini, nede bir taziye çiçeğini görebildim. D.P İl Başkanı Halil Gün’ün belirttiğine göre Ankara’da genel idare kurulu toplantısı olduğu için katılamamış. Gözlerim şehrimin diğer dört milletvekilini aradı ne kendilerine, ne de bir çiçeklerine rastladım. Her halde Pazartesi günü mecliste gurup toplantıları olmadığı halde, daha önemli işleri olsa gerek ki katılamadılar. Sizce de manidar değil mi?

Neyse kendime geliyorum ve içimden takma be kafana diyorum. Vefa denen duygu var ya,

işte o duygu yok olmuş insanlarda. Vefa dedim de İstanbul’daki Vefa semti değil tabi ki kardeşim, bizim Vefa mahallesi ve Vefa spor ’da hiç değil. VEFA o yöreye, şehre yapılan hizmetlere karşılık bizlerinde o kişiye karşı yapmamız gereken görevimiz yok mu? tabi ki var. İşte bu güzel duyguya karşılık verenler de VEFAKÂR olmuş oluyorlar değil mi?

Bu şehrin en son bakanı rahmetli Prof. Dr. İsmail Karakuyu ile en son milletvekili seçimleri öncesi telefonla görüşmüştüm. “ Sayın bakanım bu şehrin size ihtiyacı var, tecrübelerinizden yararlanmak istiyor. İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener de DYP den bakan arkadaşınız ve bizler sizi tekrar TBMM de görmek istiyoruz dedim. Ben devamla “yahu bakanım ne vefasız şehirde yaşıyoruz. Ne bir meydana, ne bir caddeye ve ne bir amfiye, ne bir salona bunca hizmetinize karşılık isminiz verilmiyor dedim. Bana cevabı “Harun’um aslanım biz bu hizmetleri hiç karşılık beklemeden yaptık. Takma gardeşim KUL BİLMEZSE HALİK BİLİR. Hem ben o defterini artık kapattım. Biraz da gençler yapsın demişti.” Öğreniyorum ki son bir yıldır rahatsızmış. Kimseye de fark ettirmemiş.

Son olarak rahmetli bakanım, baki kalan şu gök kubbede hoş bir seda bıraktınız.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar