Connect with us

EĞİTİM

REKTÖR VURAL KAVUNCU: “TERMAL SAĞLIK TURİZMİ ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu düzenlediği basın toplantısında, çiçeği burnunda üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kavuncu, termal sağlık turizmi konusunda önceliklerinin olduğunun altını çizdi.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu gazetecilerle düzenlediği toplantıda “Kuruluşumuzun üzerinden 6 ay, rektörlük görevini devir almamızda da 3 aya yaklaştık. Biz üniversite olarak her alanda kendi hedeflerimiz doğrultusunda yol almaya başladık. Kadro ile ilgili ilk aylarda yoğun bir mesai harcadık. Yeni kurulan üniversiteler içinde bu kadar kapsamlı kadro ilanına çıkan üniversite sadece biz olduk. 62 kadro ilanına 93 tane öğretim üyesi başvurdu. Bu tarihsel bir rekordur. Bu hem eğitimde hem de vatandaşlara yönelik olarak sağlık hizmetlerinde önemli bir rahatlama getirecek. Şehir imkanlarının daha iyi olması tercih edilebilmeyi artıracaktır.” dedi.

Rektör Vural Kavuncu, 2019 yılının kendileri için projelendirme yılı olacağını belirttiği konuşmasında “Dumlupınar Üniversitesi bir senato kararı alarak Germiyan Kampusundaki yüksek okul dışındaki alanları hemen devrine, Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde de fizik tedavi hastanesinin olduğu kesimden kendilerine ait olan kısmın devrine izin veren senato kararı aldı. Biz bunları belediye, hazine ve milli emlak ile birlikte şekillendireceğiz. Ardından buralarda bina projesi yapmıyoruz. Biz burada kampus projesi yapıyoruz.  Her şeyi ile biz oraya adeta küçük bir şehir gibi bir kampus yapmak istiyoruz. Şehrimize kimliği olan bir üniversite kazandırmak için çalışıyoruz. 2019 yılı bizim için projelendirme yılı olacak. Kampus içinde sağlık alanları da olacak. Bunlardan birisi diş hekimliği fakülte, eğitim binası ve uygulama hastanesidir. Bununla ilgili önceliğimiz var. Gelecek yıllarda Kütahya için travma, yaşlı bakımı, yoğun bakım alanlarında yoğunlaşmış bir hastane özelliği düşünüyoruz. Ancak bunu orta vade hedeflerimiz arasında yer alıyor. Şuanda ilk hedef şehir hastaneleri.” ifadelerine yer verdi.

YENİ ÜNİVERSİTENİN İLK HEDEFİ TERMAL SAĞLIK TURİZMİ 

Prof.Dr. Vural Kavuncu, öncelikli hedeflerinin termal sağlık turizmi olduğunu belirttiği açıklamasında “İyi ay içerisinde 10’a yakın bilimsel aktivite gerçekleştirdik. 2 tanede çalıştay gerçekleştirdik. Bunlar artarak devam edecek. Bizim hedeflerimizden birisi de termal sağlık turizmi. Bu olay hiçbir kurumun tek başına yürütebileceği bir hadise değil. Kentin bu heyecanı paylaşması gerekiyor. Biz üniversite olarak bir rehber olmak ve yol haritası çizmek açısından kendimize bunu vazife bildik. İlk çalıştayımız uluslararası düzeydeydi ve önemli sonuçlar elde ettik. İlk çalıştay sonrası bölgesel çalışmalara geçtik ve Yoncalı Çalıştayını gerçekleştirdik. Bizim çıkış noktamız olarak termal şehir projemiz var. Bunun için yer olarak Yoncalı’yı seçtik. Burada alt yapının dolması gerekiyor. Bu iş yanlış başlarsa yanlış devam eder. Şuanda biz alt yapıyı oluşturuyoruz. Amaç özel sektöründe içinde olduğu bir sağlık sistemi oluşturmak.” dedi.

Yoncalı’da arsa sorunu yaşandığını dile getiren Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu “Yoncalı’da en önemli konu yatırımcıya arazi gösterilebilmesi. Yatırımcı 50 dönüm, 100 dönüm yer istese biz bunu çıkartıp yatırımcıya sunamıyoruz. Orada oluşan ada ve parsellerde çok sayıda özel iştirak var. Burada karşılaştığımız en büyük sorun arsa spekülasyonları. Cumhurbaşkanlığının yeni yatırım planları var. Türkiye’de üç tane kaplıca bölgesinde termal sağlık turizmini canlandırmak için alt yapı, jeotermal dağıtımı, imar çalışmalarını yapmak için çalışma var ve kaynak ayrılıyor. Aralık ayında bu üç bölge belli olacak. Bu iller neye göre belirleniyor? Hazırlığına göre belirlenecek. Biz devlete bunu yapabilecek alanı çıkartabilmiş değiliz. Bu büyük bir fırsat. Bizim buna talip olmamız gerekiyor. Termal turizm ve termal sağlık turizmi farklı konular. Biz termal turizm açısından yeterli tesislere sahip olamadık. Nitelikli yatak, kongre sandalyesine sahip değiliz. Termal turizm genellikle birkaç günlük dinlenmedir. Termal sağlık turizmi işin içinde tedavinin girdiği katma değeri daha yüksek daha uzun süreli bir turizm hareketi. Termal turizmde önde olan iller var ama termal sağlık turizminde bu hareketlilik hiçbir yerde sağlanmış değildir. Bizim kulvarımız termal sağlık turizmi ve bunun için hareket etmektir.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar