Connect with us

HABERLER

“ARAP HAFIZASINDA ABDÜLHAMİT HAN SEMPOZYUMU” KÜTAHYA’DA BAŞLADI

15 ülkeden 38 akademisyen ve uzmanın katıldığı “Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri” başlıklı uluslararası sempozyum, Dumlupınar Üniversitesi’ndeki açılış konuşmalarıyla başladı. Sempozyum 3 gün sürecek.

yenikutahya.com – HABER

Doç.Dr. Bülent Cırık: “Sultan II.  Abdulhamid’in düşüşü, bu coğrafyada çok acılara yol açtı.” “Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri” başlıklı uluslararası sempozyum başladı.

15 ülkeden 38 akademisyen ve uzmanın katıldığı “Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri” başlıklı uluslararası sempozyum Dumlupınar Üniversitesi GSF Kırmızı Salon’da açılış konuşmalarıyla başladı.

3 gün boyunca alanında uzman tarihçi ve stratejistler tarafından ele alınacak sempozyumda; Fas, Libya, Mısır ve Yemen’in de aralarında bulunduğu 15 ülkeden 38 akademisyen ve uzman; tebliğ ve görüşlerini paylaşacak.

Sempozyuma Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkan Kamil Saraçoğlu, Yemen büyükelçisi Faruk Bozgöz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kaan Erarslan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Osmanlı Devleti’nin 34’üncü padişahı Sultan II. Abdülhamit Han’ın vefatının 100’üncü yıldönümünde; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret Odası, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi (KDPÜ GESAM) tarafından düzenlenen uluslararası sempozyum, GESAM Başkanı Doç. Dr. Bülent Cırık’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Doç. Dr. Bülent Cırık;

Sultan II. Abdülhamit’in hayatının, izlediği siyasetin ve Türk-Arap ortak hafızasında edindiği konumun önemine değinerek “Sultan Abdülhamit’in düşüşü bu coğrafyada çok acılara yol açtı” dedi. Cırık ayrıca, sultanın vefatının 100. yılında bu coğrafyada Arap ve Türk milletleri üzerinde nasıl bir tesirinin olduğunun daha iyi anlaşıldığını, o dönemde gerçekleştirilen oyunların sonuçlarının hala günümüzde hissedildiğini ifade etti.

  1. Abdülhamit’e karşı gerçekleştirilmesi planlanan suikasta değinen Cırık, dönemin bazı sözde aydın şairlerinin suikastın başarısız olması dolayısıyla üzüntü duyduklarını, benzer senaryonun 15 Temmuz darbe girişiminde de yaşandığına dikkat çekti.

Cırık konuşmasına şöyle devam etti: “Bu coğrafyada çok oyunlar oynandı, coğrafyanın zaafları misyonerler, İngilizler ve diğer yapılar tarafından biliniyordu, ilmek ilmek işleyerek bu hale getirdiler. “Araplar bizi sattı – Türkler bizi sömürdü” söylemleri de bu kumpasın işine geliyordu.”

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar