Connect with us

EĞİTİM

KİTAP OKUMA SAYISINDA 59.SIRADA YER ALAN KÜTAHYA SINIFTA KALDI

İdefix tarafından gerçekleştirilen araştırma kapsamında, Türkiye’de en çok hangi kitapların okunduğu, en çok hangi illerin kitap okuduğu ve en çok hangi türlerin sevildiği ortaya konmuş. Bu araştırma sırasında Kütahya’nın durumu da içler acısı bir halde. 81 il arasından 59.olan Kütahya adeta hiç kitap okumuyor.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

İdefix tarafından gerçekleştirilen araştırma kapsamında, Türkiye’de en çok hangi kitapların okunduğu, en çok hangi illerin kitap okuduğu ve en çok hangi türlerin sevildiği ortaya konmuş. Bu araştırmaya göre Kütahya 81 il arasında 59. olurken, hemen yanıbaşımızdaki komşumuz Eskişehir ise 3.sırada yer alıyor. Diğer komşumuz Uşak 29., Bilecik 31. ve Afyonkarahisar 49. olarak, kitap okuma konusunda da Kütahya’yı geride bıraktılar.

2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyor. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor. Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesinin batı bölümü en çok kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor.

Kütahya’da en sevilen yazarlar, Stefan Zweig, Ahmet Ümit. En sevilen türler ise Dünya Roman, Türkiye Roman ve Dünya Klasik olarak sıralandı.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar