Connect with us

EKONOMİ

KREDİ ALIP TOPRAĞA GÖMDÜLER

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Kütahya’da sektörel kredilerde en fazla kredi tarım ve hayvancılık sektöründe kullanıldı. 557 bin TL kredi kullanılan bu sektörü toptan ticaret ve komisyonculuk sektörü izledi.

yenikutahya.com – HABER

2018 yılı ilk 9 ayında sektörel bazda nakdi kredi (bireysel ve kurumsal) bazında kamu ve özel bankaların sektörel kredileri Kütahya’da incelendiğinde tarım ön plana çıkıyor.

Sektörel nakdi krediler araştırmasında Kütahya’da 557 bin 100 TL ile ziraat ve balıkçılık sektörü ilk sırada yer aldı. Bu sektörü 426 bin 643 TL ile toptan ticaret ve komisyonculuk izledi. Turizm sektörü ise 248 bin 217 TL ile üçüncü sırada yer aldı. İnşaat sektörü ise 117 bin 421 TL ile dördüncü sırada yer alarak diğer tarım ve turizm gibi sektörlerin gerisinde kaldı.

Sadece şirketlerin kullanabildiği gayri nakdi krediler, sektörel bazda incelendiğinde ise 235 bin 775 TL ile turizm sektörü ön plana çıkıyor. Turizm sektörünü 93 bin 744 TL ile toptan ticaret ve komisyonculuk sektörü ikinci sırada yer alıyor. İnşaat sektörü ise 49 bin 932 TL ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu verilere göre ise turizm sektörü ön planda yer alırken, yıl sonu itibariyle de aynı sektörlerin ilk sırada yer alması bekleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 2018 yılı verilerini önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar