Connect with us

ASAYİŞ

SAHTE İÇKİYE DİKKAT! ALKOL KÂBUSUNUZ OLMASIN

Emniyet güçleri, yeni yıl yaklaşırken, sahte içkileri piyasaya sürmeye hazırlanan satıcılara art arda baskınlar düzenliyor. Ekipler çalışmalarını sürdürürken Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Kütahya’da halkın yılbaşını huzur içinde kutlaması için her türlü tedbir alındı. Merkez’de 250 polisin görev alacağı yılbaşı gecesinde yollarda, işlek cadde ve sokaklarda, kafelerde ve vatandaşların yoğun olduğu yerlerde denetimler yapılacak.

yenikutahya.com – HABER

Yılbaşı öncesi sahte içki olaylarında artış yaşanmaya başladı. Emniyet güçleri ardı ardına yaptıkları baskınlarla birçok sahte içki imalathanesini ortaya çıkardı. 2018 yılındaki jandarma operasyonlarında 63 kişi gözaltına alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise, yurt genelinde yapılan denetimlerde sadece son bir hafta içinde 6 bin 531 şişe kaçak ve sahte alkollü içki ile 1535 litre sahte alkollü içki ele geçirdi. Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, alkollü içki tükettikten sonra karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve görme kaybı şikâyetleriyle bu yıl hastanelere başvuran kişi sayısında artış yaşandı. Önceki yıllara göre metil alkol şüphesiyle gerçekleşen ölüm sayısındaki artış, kaçak içkide tehlikenin büyüklüğünü ortaya koydu.

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri metil alkolün, çeşidi ve kullanım miktarına göre insan sağlığına değişik oranlarda zarar verdiğini kaydetti.

Değişik aromalar ve boyalarla rakı, votka ve viski gibi içkilere benzetilen sahte içkilerin, damacana, pet şişe, atık içki şişelerine doldurularak pazara sunulduğunu belirten yetkililer, “Bakkal ve manav gibi iş yerlerinin yanında seyyar tezgâhlarda dahi bulunabilen bu ürünler, bandrollü içki fiyatının yaklaşık üçte birine satılması nedeniyle özellikle alkol bağımlısı olarak nitelenen kişilerce tercih ediliyor. Bu içkiler, restoran ve eğlence mekânlarında da servis edilebiliyor” dedi.

Tarım ürünleri yerine odun, kömür hatta doğalgaz ile damıtılarak metil alkolle yapılan içkilerin 2 kaşık tüketilmesinin dahi ölüm tehlikesi oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yetkililer, sahte içkilerde ölümlere neden olan metil alkolün, sanayide antifriz, boya çözücü, cam suyu olarak kullanıldığını, merdiven altı içki üretiminde kullanılması halinde ise etkisinin ölümcül olduğuna dikkati çekti.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri bu gece asayiş yönünden de bir sorun oluşmaması için gerekli tedbirleri aldı. 250 resmi ve sivil personel merkez ilçede görev başında olacak.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar