Connect with us

ASAYİŞ

KÜTAHYA TRAFİĞİNE ELEKTRONİK DENETİM SİSTEMİ GELİYOR

Kütahya il trafik komisyonu tarafından alınan kararla, şehirde 6 güzergâhta 12 adet Elektronik Denetleme Sistemi istasyonu kurulacak. Aşırı hızın ve hatalı parkların önüne geçilmesi için kurulan sistem sayesinde hatalı park yapan, kırmızı ışıkta geçen ve kuralları ihlal edenler de tespit edilerek cezalandırılacak.

yenikutahya.com – HABER

Yeni Kütahya Gazetesi’nden Ahmet Emre Özevren’in haberine göre, şehir içi trafiğinde vatandaşların en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen aşırı hız, kırmızı ışık ve hatalı park sorununa elektronik denetleme sistemi ile çözüm aranacak. İl trafik komisyonu, aldığı kararla 6 güzergâhta 12 adet EDS kurarak aşırı hızın önüne geçecek. Büyükşehirlerde uygulanan sistem ile Kütahya’da da aşırı hızdan kaynaklanan kazaların azaltılması ve önüne geçilmesi bekleniyor. EDS’nin kurulacağı güzergâhlar arasında Germiyan Kampusu- TCDD İstasyon, Kütahya Tavşanlı karayolu Doğa Okulları Bölcek Kavşağı, Dumlupınar Bulvarı Afyon yolu bulunuyor.

YANLIŞ PARKA EDS’Lİ ÇÖZÜM

Şehir içi trafikte yaşanan bir diğer önemli sorun olan hatalı park ve kırmızı ışık ihlalinin de en aza indirilmesi için yine elektronik denetleme sisteminden yararlanılacak. Trafiğin yoğun olduğu cadde ve bulvarlara kurulacak olan EDS ile hatalı park yapan sürücüler artık istedikleri gibi ikinci sıraya ya da kaldırıma araç park edemeyecekler. Sistemin kuruması için gerekli alt yapı çalışmaları devam ederken sistemin kısa sürede kullanılması hedefleniyor.

VATANDAŞ MEMNUN

Büyükşehirlerde uygulanan EDS’nin Kütahya’da da kurulacak olmasından memnun olan vatandaşlar “Aşırı hız sebebiyle her yıl onarca can kaybı yaşanıyor. Bunun yanında hatalı parklarla birlikte merkezde sorun olan trafik daha da çekilmez hale geliyordu. Trafik ekipleri yaptıkları denetimler ve kontrollerle bunu önlemeye çalışıyor. Ancak kurulacak olan EDS ile denetimler her an yapılacak ve cezalandırılabilecek. Buda trafiğin rahatlaması için çok iyi olacaktır” ifadelerini kullandılar.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar