Connect with us

ASAYİŞ

KÜTAHYA’DA AÇ KALAN AYILAR KÖYE KADAR İNDİ

Domaniç’e bağlı Safa Köyü’nde vatandaşlar, arı kovanlarını talan eden, bahçelerine zarar veren ayılara karşı her gün nöbet tutuyor. Ayılar, kar kaplı ormanda aç kaldıkları için köyün içine kadar geliyor.

yenikutahya.com – HABER

Domaniç ilçesine bağlı Safa Köyü sakinleri, ayıların arı kovanlarına ve bahçelerindeki kışlık yiyeceklerine zarar verdiğini söylüyor. Ayıların arı kovanlarına daha fazla zarar vermesinin önüne geçmeyi amaçlayan köylüler, arılarının kovanlarının başında tüfeklerle nöbet tutmaya başladı. Orman köylüleri, ayıların bal kovanlarına yaklaşmaması için de belirli aralıklarla havaya ateş açıyor. Bazı köylüler ise bahçelerine CD asarak ayıların gelmesini engellemeye çalışıyor. Bu önlemin çok da işe yaramadığı gözleniyor.

Aracına yatak atıp nöbet tutan köylülerden bir olan Şaban Yalçın gazetecilere şunları söyledi:

“Ayıların gelmemesi için sabaha karşı ateş etmeye başlıyoruz. Ayılar tepelerde, çam ağaçlarının altında yatıyorlar. Silah seslerini duyup en az iki gün gelmezler. Dün akşam iki tane gelmiş buraya analı kızlı mı artık bilmem. Büyükler küçüklere seneye nasıl yapacağını öğretiyor. Benim yaptığım gibi yapacaksın demeye çalışıyor balları yemeye, meyveleri, elmaları yemeye. Köylerimizin içerisine kadar giriyorlar. Çöpleri karıştırıyorlar. Köylü çöp kutularına kemik veya et atmaya korkuyor.  Attıkları zaman zaten onlar kokularını 1-2 kilometreden duyuyorlar. Biz onları öldürmek için nöbet tutmuyoruz. Sadece korkutmak için nöbet tutuyoruz. Çünkü cezası çok. Çoluk çocuklarımıza gece yarısı saldırsa ne olacak? Çocuklarımız dışarıya çıkamıyor. Ayılar, bir arkadaşımızın evinin kapısına kadar gelmiş.”

Safa köyü sakinlerinden olan Sabri Erkan ise “Ayılardan rahatsız oluyoruz. Kovanlarımızı yiyor, çöp kutularına kadar giriyorlar. Bunlarla başımız dertte” dedi.

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar