Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

BU KIYMETİMİZİN DEĞERİNİ BİLELİM ARTIK

Marketlerde satışa sunulan temizlik ürünü boron ile bor madeni bir kez daha gündeme geldi.
Geçtiğimiz Haziran ayında borun katma değerini 2 bin kata kadar artıracak bir teknoloji kurulması için Eti Maden ile Çinli Dalian Jinma arasında ‘Teknoloji Transferi Mutabakatı’ imzalanmıştı. O dönem Enerji Bakanı olan Berat Albayrak, “Yani, hammadde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor.” ifadelerini kullanmıştı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,Türkiye’nin tek doğal mineralli yerli ve milli temizlik ürünü BORON’u “Bor ürünleri yüzde 36 cam, yüzde 31 seramik, yüzde 9 temizlik- deterjan, yüzde 7 tarım, yüzde 4 tutkal ve yüzde 14 pay ile diğer alanlarda kullanılıyor. “dedi.
2 yıl önce bende köşemde bu hassas konu ile ilgili bir yazı yazmıştım.”Arabayı bor madeniyle çalıştıracak patentli 600 proje olduğu ortaya çıktı. Dünya bor madeni rezervinin yüzde 65’i Türkiye’de ve bunun yüzde 56’sı da Kütahya’da. Uluslararası tröstler Türkiye uyanmadan bu kaynağı ele geçirmeyi planlıyor. Amerikalı kimyager Amendola`ya göre, sodyum borhidrit otomobilin hem menzili iki katına çıkıyor, hem patlama ihtimali olmadığı için tam güvenli oluyor, hem çevre kirliliği olmuyor, hem de yakıt kullanıldıktan sonra tekrar değerlendirilebiliyor.

Bor madenini ham olarak çıkarıp dışarıya 300 dolara satıyoruz. Bor madeni halen sanayi sektörünün 250 değişik alanında kullanılmaktadır. Gazetemizde yıllardır dile getirmekteyiz. Bunun için Kütahya olarak, Emet ve Hisarcık ilçelerimizde acilen Bor Organize İhtisas Bölgesi kurulmalıdır. Bu konuda büyük çaba sarf eden eski Hisarcık Belediye Başkanı Nihat Helvacı’yı canı gönülden destekliyorum ve siyasilerimizden de aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum. Yoksa bor madenimizi de kaptıracağız.”
Şimdi siyasilerimizden,sivil toplum kuruluşlarından bu değerli madeninin Dünya rezervinin en büyük bölümünün çıktığı Kütahyamızın yararlanabilmesi için bu konuda birlik ve beraberlik içerisinde yüksek sesle çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar