Connect with us

DİĞER

HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR KÜTAHYA’YI TANITIYORLAR

Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlü ve tutukluların el emeği göz nuru ürünleri Sera AVM’de sergilendi.

Hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin tanıtımı ile el sanatları sergisinin açılışına; Vali Dr. Ömer Toraman, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey, İdare Mahkemesi Başkanı Ertuğrul Turan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Cezaevi Savcısı Semih Hamedi, Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kasım Demiralp, bazı daire müdürleri ile STK Temsilcileri katıldı.

Serginin açılış kurdelesi Vali Dr. Ömer Toraman ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından kesildi.

“HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR TOPLUMA KAZANDIRILIYOR”

Emeği geçenlere teşekkür eden Vali Dr. Ömer Toraman, cezaevlerindeki atölyelerin hükümlü ve tutukluları meslek sahibi yaparak hayata kazandırdığını söyledi. Mahkumların vaktini değerlendirmede ve meslek sahibi olmalarında atölyelerin önemine değinen Vali Toraman, “Başta çini olmak üzere ayakkabı, deri atölyesi, konfeksiyon atölyesi ile çok nitelikli imalatlar yapıyorlar. Orada hem meslek öğrendikleri için mutlu oluyorlar hem zamanlarını değerlendiriyorlar hem de bir miktar kazanç elde ediyorlar. O açıdan oldukça faydalı. Cezalandırma yanında aslında hükümlü kardeşlerimizin tekrar topluma kazandırılması, topluma entegre olmaları önem taşıyor. İş yurtları da bu amaca hizmet ediyor” diye konuştu.

“İLİMİZİ TANITIYORLAR”

Hükümlü ve tutukluların çini atölyesinde üretmiş olduğu eserlerle ilin tanıtımında da önemli rol oynadığını ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Cezaevindeki çini atölyesinin bu kadar nitelikli ve güzel ürünler çıkarması Kütahyalılar olarak bizleri mutlu ediyor. Arkadaşlarımız Türkiye’nin her tarafına satış yapıyor, programlara ve sergilere katılıyor, Kütahya’mızı, çinimizi tanıtma, sergileme fırsatı buluyorlar” dedi.
Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey de Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda 1994’ten bu yana başta çinicilik olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösterildiğini bildirdi.Atölyelerde yapılan çalışmalar sonucu geçen yıl yaklaşık 2 milyon 500 bin lira kar elde edildiğini anlatan Akbey, şu ifadeleri kullandı:”Bu kar, tamamen mahkumlarımızın el emekleriyle yaptıkları ürünlerin satışından elde edilmiştir. Cezaevinde mahkumlarımızın çalıştırılması hem ıslah edici yönden hem de ceza evinden çıktıktan sonra bir meslek sahibi olarak hayata yeniden başlamaları adına oldukça önem arz ediyor. Bu konuda gerçekten çok güzel örneklerimiz de var.”Konuşmaların ardından açılışı yapılan sergi, 10 Şubat’a kadar gezilebilecek.

Açılış sonrası hükümlü ve tutukluların yaptığı çini, ayakkabı ve konfeksiyon gibi ürünleri inceleyen Vali Dr. Ömer Toraman, Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kasım Demiralp’ten bilgiler aldı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar