Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA’DAKİ PAZARCI ESNAFI TANZİM SATIŞ MAĞAZASI İSTEMİYOR

Son günlerin gündem ve tartışma konusu olan pazardaki meyve ve sebze fiyatları, Kütahya’daki Pazar esnafının da gündeminde yer teşkil ediyor. Fiyatların Kütahya’da uygun olduğunu ifade eden pazarcı esnafı “Kütahya’da tanzim satış yerine ihtiyaç yok. Çünkü zaten pazarda düşük fiyatlarla satılıyor” diye konuşuyorlar.

yenikutahya.com – HABER

Yeni Kütahya Gazetesi’nin haberine göre, 50 yıldır Kütahya’da pazarcılık yapan İlhan Sarı, kış şartlarına rağmen fiyatların normal olduğunu söyledi. İlhan Sarı “Kütahya’da fiyatlar o kadar yüksek olmaz. Yüksek fiyattan satılan mal da yok. Geçen hafta ile bu hafta arasında 1-2 lira fiyat farkı vardır. Bu da hava şartlarından kaynaklanıyor. Arz talep meselesi. Büyük şehirlerde olduğu gibi Kütahya’da fiyatlar yüksek değil. 50 yıldır bu işi yapıyorum sıkıntı olacak bir durum yaşamadık. Ocak’ta Şubat’ta domates biber yiyor vatandaş. Bunun bir maliyeti var elbette. Biz burada 1 liraya tonlarca patlıcan sattık. Hal ya da aracı bunlar bahane değil. Amiri var memuru var, gelir kontrol eder. Yüksek fiyatta satılan bir tane sebze meyve yok Kütahya’da. Vatandaşımız Antalya’daki fiyatlarla Kütahya’daki fiyatları artık biliyor ve kıyaslayabiliyor. Antalya’da domates 4 lira ise bende 5 lira. Kütahya’da tanzim satış noktasına gerek yok. Kütahya’da insanlar sebze meyve sıkıntısı çekmiyor. Elma ve portakal 2 lira, 3 lira” dedi.

35 yıldır pazarcılık yapan Orhan Yılmaz ise  fiyatların aracılar tarafından değil marketler tarafından yükseltildiğini söyledi. Orhan Yılmaz “Fiyatlar gayet normal. Hükümet marketlerin önünü serbest bıraktı. 8 bin mağazası olan bir market 8 bin torba havuç alsa bu havucu her türlü 3 liraya alır. Biz de ancak bakarız. Fiyatların yükselme sebebi budur. Aracı ve hal işin mazereti. İş marketlerde bitiyor. İkinci sebep ise çiftçi üretmiyor artık. Çiftçiler fabrikada asgari ücretle çalışmak için köyden şehre geldi üretim bitti. Tanzim satış noktası haramdır. Tanzim satış noktasına gelen ürünün mazot parasını eleman parasını kim ödeyecek. Sen ben verdiğimiz vergi ile ödenecek. Tanzim satış noktasından ihtiyacı olanlar alıyor. Alabilen zaten pazardan da marketten de alabiliyor. İstanbul’daki tanzim satış noktalarından 20 milyon insan mı alışveriş yapıyor? Hayır yapmıyor. İnsanlar suistimal ediliyor.” dedi.

Bir başka pazarcı esnafı ise üniversite mezunu olduğunu ve 10 yıldır pazarcılık yaptığını söyledi. Fiyatların belirli dönemlerde arttığını söyleyen esnaf şu ifadelere yer verdi: “Benim adım Battal. Fiyatların çok yüksek olduğunu düşünmüyorum.  Kış mevsiminde domates salatalık artar. Ama bu sene enflasyon olduğu için fiyatlar biraz daha arttı. Mazot pahalı, masraflar pahalı, vergiler var. İşçi maliyeti arttı. Aracı ile hiçbir alakası yok bu durumun. Yeri geliyor Kütahya pazarında yerindeki fiyattan daha ucuza ürün bulunuyor. İstanbul pazarı çok farklı. Bir ay sonra fiyatlar rayına oturacak. Mesela her sene Nisan ayında biber 1 lirayı görür yerinde burada da 2 liraya düşer. Bu yıl enflasyon var belki 3 lira olur. Tanzim satış noktaları bizi etkilemez. Bu seçim politikası. Hangi sene tanzim satış noktası açıldı da bu sene açılıyor. Bunu anlamak güç. Zaten her sene biber 6-7 lira oluyor kış mevsiminde. Domates de öyle. Bu sene biraz fark oldu. Mevsiminde olmayan sebze meyve pahalı. En güzel portakal 3 lira. Neden? Çünkü mevsimi.”

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar