Connect with us

EĞİTİM

PROF.DR.KADIOĞLU KONFERANSINA İLGİ YOĞUNDU

21 Şubat Perşembe günü Üniversitemizin konuğu, Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu idi. Prof. Dr. Kadıoğlu “Küresel İklim Değişikliğinin İnsan ve Toplum Sağlığı Üzerindeki Etkisi” konulu konferansta, iklim değişiklikleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Konferansa akademik personel ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

2100 yılında 7 derece sıcaklık artışı beklenmektedir

Kadıoğlu’na göre, insanlar yaşam biçimlerine aynı şekilde devam ederlerse, 2100 yılında 7 derece sıcaklık artışı beklenmektedir. İnsanların iklime verdiği zararları azaltacak önlemleri alması gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, başta sera gazlarının azaltılmasını gerektiğini söyledi.

“Az tüket, yeniden kullan, geri dönüştür”

Küresel iklim değişikliğinin Kütahya üzerindeki etkileri hakkında da açıklama yapan Prof.Dr.Kadıoğlu, meteoroloji verilerinin de gösterdiği gibi, sel felaketlerinin ve hava kirliliğinin de arttığını belirtti. Kadıoğlu iklim değişikliği üzerine şu formülden bahsetti: “Az tüket, yeniden kullan, geri dönüştür.”

Konferansın sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr.Vural Kavuncu, konuğumuza teşekkür ederek plaket ve hediye taktim etti. Sonrasında birlikte Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemizi ziyaret ettiler.

Prof.Dr.Mikdat KADIOĞLU kimdir?

1961, Maçka doğumlu hocamız 1984 İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Mezunudur. 1991’de doktorasını ABD’nin Missouri-CoIumbia Üniversitesinden aldı. Afet ve AciI Durum Yönetimi konusunda ABD, Japonya ve İngiltere’de çeşitli eğitimler ve sertifikalar almıştır. Atmosfer Bilimleri ve Afet Yönetimi konusunda Türkçe ve İngilizce yayınları olan Mikdat Kadıoğlu birçok sanayi tesisi ve kurumda afet acil yardım planlaması konusunda yöneticilik ve danışmanlık hizmeti vermiştir. Sivil Savunma ve KIZILAY Eğitim Gönüllüsü olup çeşitli televizyon ve radyo kanallarında programlar yapmaktadır.

Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürüdür.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar