Connect with us

EKONOMİ

HORMONSUZ SİMAV DOMATESİNE BÜYÜK İLGİ

Kütahya’nın Simav ilçesindeki seracılık sektörü, altın yıllarını yaşıyor. Hormonsuz ve doğal yollarla üretilen Simav domatesi, fiyatların yükselmesine rağmen iç piyasadan büyük ilgi görüyor.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya’nın Simav ilçesinde gün geçtikçe gelişen seracılık vatandaşların hayatını değiştirdi. İlçede 20 yıl öncesinin en gözde geçim kaynakları arasında ilk sıralarda yer alan halıcılık ve keresteciliğin teknolojiye yenik düşmesinin ardından girişimciler, bu kez jeotermal enerji ile ısıtılan seracılığa başladı.

Simav’da, yerel idarelerin de teşvikiyle Eynal Kaplıcaları bölgesinde yer altından 700 metre derinlikten çıkarılan 160 derecelik sıcak suyun buharından yararlanılarak bölgede seracılık başladı. Belediye, Özel İdare ve Ticaret Sanayi Odası girişimcilere yer dahil sıcak ve soğuk su sağlayarak, seracılığı teşvik etti.

Deniz seviyesinden 860 metre yükseklikteki ve kış aylarında hava sıcaklığının eksi 15 derecelere kadar düştüğü Simav’da şimdilerde 12 ay boyunca jeotermal enerji kullanılarak 500 dekarlık kapalı bir alanda seracılık yapılıyor. Jeotermal enerji sayesinde seralarda zirai ilaç da kullanılmıyor. Domateslerin döllenmesinde arılardan yararlanılıyor. Seralarda yılda ortalama 5 bin ton domates ile 2 bin ton salatalık yetiştiriliyor. Üretilen hormonsuz ürünler iç piyasanın yanı sıra bazı büyük illere de gönderilerek ilçeye yıllık yaklaşık 20 milyon lira girdi sağlanırken, 500 kişiye de istihdam oluşturuyor.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar