Connect with us

EKONOMİ

ETİ GÜMÜŞ A.Ş.’DE PATRONLARA KÖTÜ, İŞÇİLERE İYİ HABER

Kütahya Eti Gümüş Fabrikası’nda, özelleştirildikten sonra tekrar Türkiye Maden-İş’te örgütlenmeye çalışan işçilere fabrika yönetiminin psikolojik baskı yaptığı iddia ediliyordu. Mahkeme durumu tescilledi.

yenikutahya.com – HABER

Türkiye’nin tek, bölgenin en büyük gümüş fabrikası olan Kütahya Eti Gümüş özelleştirildikten 15 yıl sonra kapatıldı. 900’ün üzerinde işçinin işten çıkarıldığı, üç aylık maaşları ve kıdem tazminatlarının ödenmediği fabrikada özelleştirmeden önce Türkiye Maden-İş Sendikası örgütlüydü.

İddiaya göre özelleştirmenin ardından örgütlülüğe karşı tavır alan fabrika yönetimi, işçilere baskı yaparak sendikadan istifa ettirdi. İşçiler ise 2011 yılında tekrar Türkiye Maden-İş’te örgütlenmek için harekete geçti. Yaklaşık 700 işçi Türkiye Maden-İş Sendikası’na üye oldu. Yine iddiaya göre fabrika yönetimi işçilere tekrar baskı yaparak sendikal örgütlenmenin önüne geçmeye çalıştı.

Yönetimin ayrıca işçilere, sendikadan istifa etmeleri halinde ücretlere zam yapılacağını, diğer taleplerin yerine getirileceğini söylediği de iddialar arasında. Sendikadan istifa etmeyenlerin ise işten çıkarılmakla tehdit edildiği iddia edildi. İstifa etmemekte direnen altı işçi de işveren tarafından işten çıkarıldı.

YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

Aydınlık’tan Seda Akyüz’ün haberine göre; Türkiye Maden-İş Sendikası Kütahya Şubesi, fabrikanın insan kaynakları müdürü, genel müdür ile bakım ve yatırımlar müdürü hakkında sendikal mücadeleyi engelledikleri için suç duyurusunda bulundu.

Savcılık suç duyurusu incelemesinin ardından fabrikanın üç yöneticisi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 118/1 maddesi yani, ‘Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi’ suçundan dava açıldı. Ancak kapatılan Kütahya 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, sendikal hakların engellenmesi yönünde bir kanaat oluşmadığına hükmederek, sanıkların cezalandırılmasına gerek görülmediğine karar verdi.

Türkiye Maden-İş Sendikası bu kez, altı kişinin işten çıkarılmasının ardından daha önce üye olan işçilerin tek tek istifa ettiğini, bunun baskı sonucu yaşandığını, bu yüzden yöneticilerin örgütlenmeye engel olduğunu vurgulayarak yerel mahkemenin verdiği kararın bozulması için temyiz başvurusunda bulundu. İtirazı inceleyen Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Kütahya 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada geçen salı günü karar çıktı. Mahkeme, sanıkların, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunu işledikleri anlaşıldığından TCK’nın 118/1 maddesi gereğince altı ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. İyi hal indirimi yapan mahkeme, cezayı beş aya düşürdü ve ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar