Connect with us

HABERLER

ÇARŞAMBA-CUMARTESİ PAZAR YERİ YIKILIP YENİDEN YAPILACAK

Kütahya Hayat Merkezi Projesi ile 3 farklı çalışma yapılmasını planlayan Kütahya Belediyesi, konu hakkında Kütahya Valisi Ömer Toraman’a brifing verdi. Buna göre ilk işlev olarak planlanan Çarşamba-Cumartesi pazar yeri projesine göre, alanın yıkılıp yeniden yapılması öngörülüyor.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya Valisi Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Belediyesi’nin “Kütahya Hayat Merkezi” Projesi kapsamında Kütahya Valiliği’nde değerlendirme toplantısı yapıldı. Kütahya Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen değerlendirme toplantısında “Kütahya Hayat Merkezi” proje sunumu yapıldı.

KÜTAHYA HAYAT MERKEZİ PROJESİ: Kent merkezinde bulunan üç ana işlev ve bunların çakıştığı meydan tasarımından ortaya çıktı. Proje çerçevesinde ilk işlev olan Çarşamba – Cumartesi Pazar yerinin, kent kültürüne ve ekonomisine katkılarından dolayı alanın yıkılarak yenilenmesi planlandı. Alanın eksi 2. kat bodrum kotunda yeraltı otoparkı tasarlanıyor. Pazar kotu aynı zamanda meydan ve etkinlik alanı olarak düşünülüyor. Yeşil Cami ile bütünleşik yaya öncelikli düzenleme yapılacak. Pazar alanının üzeri cam ve güneş pillerinden oluşan bir kabukla örtülecek şekilde planlanıyor.

İkinci işlev olan vazo meydanında ise vazo Kütahya’ya birçok varış aksından görünecek şekilde konumlandırılacak, çevresi trafikten arındırılarak herkesin rahatça ulaşabileceği yaşayan bir vazo haline getirilecek. Eski valilik binasının yıkılarak meydana dahil edilmesi ve yer altında 350 araçlık otopark yapılması planlanıyor. Yeni valilik binasına bakan meydan, sosyal etkinlik ve tören alanı olarak tasarlanıp, vazo hükümet konağı ve saat kulesi arasında doğal gölgelik sunacak ağaçlıklı yürüyüş yolu öngörülüyor.

Projenin üçüncü işlevinde eski Kültür Sarayı’nın yıkılarak yatay az katlı bir mimariyle parkla bütünleştirilen yeni kültür merkezi tasarlanması. Bu merkez içerisinde 1200 kişilik oditoryum, halka yönelik atölyeler ve STK’lara yönelik programlar öngörülüyor. Kültür Sarayı ardındaki spor alanları ve planlanan millet bahçesi ile birlikte yeşil kampüs olarak tasarlanıyor.

Böylelikle Kütahya’nın tarihi bölgesi ile yeni yerleşim bölgesi arasında sosyal, kamusal, erişilebilir program çeşitliliği hizmete sunulmuş, yaya öncelikli, Kütahyalı vatandaşların yaşam kalitesini artıracak sosyal donatıların artması planlanıyor.

Toplantıya Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş ve Kütahya Belediyesi ilgili birimlerin müdürleri katıldı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar