Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’DA YAYA GEÇİDİ SORUNU – DİKKATSİZ VE SORUMSUZ SÜRÜCÜLER

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından ülke genelinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bir kampanya başlatıldı.

Kütahya’da da Vali Ömer Toraman ve Emniyet Müdürü Hasan Çevik öncülüğünde bu uygulamaya start verilmişti.

Görüyorum ki hem sürücülerin hem de yayaların büyük bir bölümünün bu kurallardan haberi bile yok. Çünkü uygulama esnasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Hem bir sürücü hem de bir yaya olarak Kütahya trafiğinde ciddi sorunlar yaşıyorum.

Sürücü olarak, yayalara yol vermek istediğimde arkadan süratle gelen bir aracın benim aracıma çarpma tehlikesi ortaya çıkıyor. Yaya olarak bir yaya geçidinden geçmek istediğimde ise kornaya abanan sürücülere maruz kalıyorum. O yüzdendir ki aşağıdaki kurallar manzumesini siz değerli okurlarıma aktarmak istiyorum. Buyurun…

Arşivden çıkan bu fotoğrafta, yayaların nasıl da zor durumda bırakıldığı gözlenebiliyor. Siz de mutlaka buna maruz kalmışsınızdır. Ya da kalabilirsiniz…

Yaya olarak trafik ortamında bulunan bir kişi, her şeyden önce şunu bilmelidir; bir kaza anında bir otomobile kıyasla zarar görmeden kurtulma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle yayaların kendilerine ayrılan yollarda ve kurallara uygun hareket etmeleri kendi güvenlikleri açısından çok önemlidir.

Yaya geçitleri ışıklı ya da çizgilerle belirlenmiş olmak üzere kabaca ikiye ayrılabilir. Her biri için farklı kurallar geçerlidir. Ancak her ikisinde de temel prensip yayaların otoyolu kesen bir hatta güvenle karşıya geçmelerini sağlamaktır.

YAYA GEÇİTLERİ YALNIZCA HERKES KURALLARA UYDUĞUNDA GÜVENLİDİR

Hiçbir zaman yaya geçidinde tam anlamıyla yolun size ait olduğunu varsaymayın. Geçiş hakkı sizin hakkınız da olsa diğerleri bunun farkında olmadığı sürece fazla bir şey ifade etmez. Kurallara uymayan sürücülerle ilgili şikâyet hakkınıza sahip çıkın. Ancak o anda kendi güvenliğiniz için en doğrusunun biraz daha beklemek olduğunu sakın ola ki unutmayın.

SÜRÜCÜ SİZİ GÖRMEMİŞ OLABİLİR

Hiçbir zaman sürücüler tarafından açıkça göründüğünüz varsayımıyla hareket etmeyin. Her zaman araç sürücüsü ile göz kontağı kurmaya çalışın. Araç tam olarak durmadan karşıya geçmeye çalışmayın.

HAREKETİNİZİ BAŞKALARININ YÖNLENDİRMESİNE İZİN VERMEYİN

Beklerken geçirilen süre içinde dikkatiniz dağılabilir ve karşıya geçmek için acele eden diğer kişilerin hareketi sizi yanıltabilir. Bir yaya geçidinde kendinizi kalabalığın hareketine bırakmayın. Yolu ve araçların durumunu doğrudan doğruya kendiniz gözleyin.

ARAÇ DURMAYABİLİR

Bir sürücü çok değişik nedenlerle, istediği halde duramayabilir. Bu yol koşullarından, aracın durumundan ve sürücünün sizin bir sonraki hareketinizi tahmin edememesinden kaynaklanabilir. Aracın yavaşlamış olması bile tam olarak duracağının bir göstergesi değildir. Aracın tam olarak durmasını mutlaka bekleyin.

Sevgiyle kalın…

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar