Connect with us

ASAYİŞ

ŞİZOFREN YAPAN UYUŞTURUCUYU SATAN ZANLILAR KÜTAHYA POLİSİNDEN KAÇAMADI

Kütahya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, şüphe üzerine durdurulan otomobilin motor kaputu altına zulalanmış yaklaşık bir kilogram sentetik uyuşturucu maddesi “Skunk” ve gümrük kaçacağı olduğu tespit edilen yedi adet cep telefonu ele geçirildi. Olayda 3 şüpheli Narkotik ekiplerince gözaltına alındı. Yakalanan uyuşturucu maddenin kullanımından sonra şizofreni hastalığına neden olduğu öğrenildi.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Merkezdeki Atatürk Bulvarı üzerinde, bir otomobili şüphe üzerine durduran ekipler aracı inceleme altına aldı.

Otomobilde yapılan detaylı arama sonrasında, motor kaput kısmına zula edilmiş yaklaşık bir kilo sentetik uyuşturucu maddesi “Skunk” ve gümrük kaçağı olduğu öğrenilen 7 adet eski model tuşlu cep telefonu ele geçirildi.

Olayla ilgili otomobildeki F.G., B.U. ve M.A. isimli şahıslar, gözaltına alınarak sorgu için Narkotik Şubeye götürüldü.

Skunk, son günlerde gündem haberlerinde yer alması nedeniyle vatandaşların araştırdığı konular arasında yer aldı. Uyuşturucu türleri arasında yer alan Skunk, Türkçe’deki kelime manasıyla “Kokarca” anlamına geliyor.

Esrara göre daha kuvvetli bir tesiri olan bu madde, beyne daha fazla zarar vermekte ve akıl hastalıklarının önünü açıyor. Peki, Skunk nedir? İşte, son günlerde araştırılan madde hakkında bazı bilgiler.

Skunk, çok çabuk halüsinasyon etkisi gösterebilen, esrardan daha güçlü ve beyin ölümüne daha hızlı götüren maddedir.

Jamaika ve Bonzai gibi sentetik esrar türevlerinin beyne zararı da gücü ile ilgilidir. Yani esrar cinsi uyuşturucu maddelerin etki gücü arttıkça beyne zararı ve dolayısı ile psikiyatrik bozukluk ve akıl hastalıklarına yol açma olasılığı da artmaktadır.

Yani kafaya ne kadar şiddetli darbe gelirse beynin o kadar etkileneceği çıkarsaması ile bu durum aynıdır. Skunk’ın esrardan farklılığı hibrid bir tohumdan elde edilmesidir. Esrarın aktif maddesi olan THC (Tetrahidrokannabiol) , esrar bitkisinde birbirinin ayna görüntüsü iki değişik şekilde oluşur. Bunlardan biri çok etkin diğeri ise etkisizdir ve esrar bitkisinde (hint keneviri) bu her ikisi değişik oranlarda bulunur. İşte hibrid tohumla bu THC nin etkili miktarını çok arttıran bir çeşit oluşturulmuştur. Yani şeker oranı daha yüksek hibrid pancar tohumu yaratmak gibi. Normal esrarda % 2-4 THC varken, Jack Herer , Super-skunk, Northern

Skunk (Kokarca) denmesinin nedeni kötü kokusundan dolayıdır. Güçlü etkisinden dolayı etkisinin çabuk başladığı ve halüsinasyon yaptığı bildirilmektedir. Yoğun kaygı, panik ve kusma yapıcı etkisi (özellikle ilk kullanıcılarda) bulunmaktadır. Ayrıca mizaç yükselmesi, normalden farklı hissetme, pelteleşme, zaman ve yer algısının değişimi, paranoya, iştah artışı da yapmaktadır.

Güçlü esrar çeşitlerinde olduğu gibi, Şizofreniye kadar varabilen akıl hastalıklarına neden olmaktadır. Beyin kimyasını değiştiren ve bozan her madde kişide değişikliklere, hatta kişilik değişikliklerine bile neden olur.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar