Connect with us

EĞİTİM

ULUSLARARASI YARIŞMADA KÜTAHYA YEMEKLERİ İLE BAŞARIYA İMZA ATTILAR

Ukrayna´da yapılan uluslararası Gastronomi yarışmasına Kütahya Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm Alanlı Lise) Türkiye´yi temsilen katıldı. Hem Türkiye´den hemde ilimizden yöresel lezzetleri sundular. Bireyselde 3 Altın, 1 gümüş, 4 Bronz. Ekiplerle birlikte 10 bronz madalya ile dönerek bir başarıya imza attılar.
TÜRKİYE’Yİ BAŞARIYLA TEMSİL ETTİLER
Ukrayna’da yapılan Uluslararası “Best Cook Fest – Podillia” gastronomi yarışmasında ülkemizi temsil eden Kütahya Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçı öğrencileri, yarışmadan büyük bir başarıya imza atarak 3 Altın, 1 Gümüş ve 10 bronz madalya ile döndü. 28.02.2019 – 03.03.2019 tarihleri arasında 16 ülkeden aşçı öğrenci ve şeflerin katıldığı yarışmaya Türkiye adına Kütahya Yoncalı MTAL’den 5 öğrenci 10 kategoride katıldı.

KÜTAHYA YEMEKLERİNİ DÜNYA´YA TANITTILAR

Heyecanlı geçen yarışmalarda ülkeler birbirinden güzel yemekleri ustalıkla sundular. Türkiye’den farklı lezzetleri en güzel şekilde sunan öğrenciler, Kütahya yemeklerinin tanıtılmasını da sağladılar. Kütahya yöresine ait, sıkıcık çorbası, küpte et, hamaylı tatlısı, dövmeç salata gibi lezzetler, farklı ülkelerden gelen jüri değerlendirmelerine tabi tutuldu. Aşçı öğrencilerin yaptıkları Gaziantep ve Hatay gibi Türkiye’ye mal olmuş lezzetlerin yanı sıra modern Türk Mutfağının eşsiz lezzetleri de ödül aldı. 12.Sınıf öğrenci Emirhan KABA “Ana Yemek” kategorisinde Hünkâr Beğendi sunumu ile Altın madalya, 11.Sınıf öğrencisi Mehmet Emin AKSOY “Tatlı” kategorisinde Künefe sunumu ile yine 11.sınıf öğrencisi Cihan GÜLER “Ana Yemek” kategorisinde Fodula sunumu ile Altın Madalya aldılar. Muhammet GÜLER “Tatlı” kategorisinde Antep Katmeri ile Gümüş Madalya, Musa KARATEKE “Ana Yemek” Kategorisinde “Susamlı Antrikot Sarma” ile Bronz madalya aldı. Okulumuz geçen yılda İstanbul’da yapılan Uluslararası gastronomi yarışmasında 3 altın madalyanın yanında, 95 puanla Modern Türk Mutfağı dalında Türkiye Birincisi olup kupayı almıştı.

hemde ilimizden yöresel lezzetleri sundular. Bireyselde 3 Altın, 1 gümüş, 4 Bronz. Ekiplerle birlikte 10 bronz madalya ile dönerek bir başarıya imza attılar.
Turizm alanlı lisenin Okul Müdürü Hakan GÖLPINAR “Zor şartlarda, zorlu bir yolculuktan sonra böyle bir başarı elde etmemiz çekilen tüm zahmete değdi açıkçası. İşlerimizi sonuç değil, süreç odaklı yürütüyoruz. Daha yorucu ancak daha kalıcı oluyor. Her yıl artan başarı, istikrarı gösteriyor. Okulumuz çok kısa süre içinde Türkiye’nin en iyi eğitim veren turizm okulları arasına girdi. Yurtiçindeki ve Uluslararası yarışmalara davetler alıyoruz. Güney Kore Seul’de ve Moğolistan’daki yarışmalarda ülkemizi temsilen teklifler alıyoruz. Turizm bölgelerindeki oteller okulumuz öğrencilerini tercihen istiyorlar. 2 yıldır ERASMUS kapsamında 40 öğrencimiz Avrupa ülkelerine staja gidiyor. Döner Sermaye işletme gelirimiz Türkiye’de 800 Döner Sermayeli Meslek Lisesi arasında 29.sırada. Bunlar elbette tesadüf değil, Allah’ın izni ve dilemesiyle, öğrencilerin ve öğretmenlerin çabalarının karşılığı. İyi niyet ve samimiyetle çalışan bir ekibimiz var. Tüm öğrencilerimi ve öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. Bizlere desteğini esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT’e ve Ege Profesyonel Aşçılar Derneğine (EPAD) çok teşekkür ediyorum” dedi.
12.Sınıf Öğrencisi Emirhan KABA “Okulumuzla 9.sınıftan beri yarışmalara katılıyorum. Stajımı Antalya’da yaptım. Viyana’da da staj yapma imkânı buldum. Bu kez de Uluslararası bir yarışmada Altın madalya aldım. Bize bu imkânları sunan büyüklerime, Okul Müdürümüze, Öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar