Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’DA 4200 KİŞİ İLE YAPILAN SON ANKETİN SONUCU

31 Mart Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimi’ne yaklaşık 2 hafta kaldı. Nereye gidersem gideyim, herken bana seçimlerdeki durumu soruyor. Biz gazeteciler konuşmaktan çok dinlemeyi sevdiğimiz için sorulara kaçamak cevaplar vererek, asıl ben onların rengini anlamaya çalışıyorum. Durum böyle ilerlerken, Kütahya’da yerel bir ekibin mahalle mahalle gezerek bir kamuoyu araştırması yaptığını öğrendim. Ekibin başı olan kişi ile görüştüm ve anket hakkında bilgi istedim. Sağ olsun, kırmadı rakamları verdi. İşte o anketin detayları…

4 Mart ile 14 Mart 2019 tarihleri arasında Kütahya’da bir anket çalışması yapıldı. 4200 seçmen ile yüz yüze görüşülmüş. Anketin 3 farklı bölgede yapıldığı bilgisini aldım. Çarşı denilen 1. Bölge, merkez denilen 2. Bölge ve Sanayi denilen 3.Bölge’de yapılmış.

Çarşı denilen bölge, Cumhuriyet Caddesi (Sevgiyolu), Hürriyet Caddesi ve Samanpazarı civarından müteşekkil. Burada 2200 kişi ile bizzat görüşülmüş. Sonuçları ilk 3 partiye göre yayınlıyorum. Çıkan sonuçlar ise şöyle: (Seçim yasakları nedeniyle parti ismini açıklamıyoruz.)

1.Parti %35, 2.Parti %32 3.Parti %20

Merkez denilen bölge, Atatürk Bulvarı, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nden oluşuyor. Buradaki durum şöyle.)

1.Parti %34, 2.Parti %31, 3.Parti %20

Sanayide yapılan ankette ilk iki parti arasında adeta uçurum var. Bu arada şunu da söylemek isterim, ankette tüm bölgelerdeki sıralama aynı. Yani 1. bölgedeki sıralama ile diğer iki bölgedeki sıralama aynı. İşte sanayi sitesi oy dağılımı…

1.Parti %46, 2.Parti %30, 3.Parti %13

Seçmen bizi yanıltmıyor, bize feyk atmıyorsa, bu rakamlara çok yakın bir sıralama çıkacak. Parti ismi vermediğimiz için çok eleştiri alacağım biliyorum. Ancak kimsenin fikrini etki altına almamak ve yaklaşan seçim yasağı (Son 10 gün) nedeniyle böyle bir karar aldım.

Velhasıl, benim tahminim, bu seçim burun farkıyla bitmez. Partiler arasında epeyce puan farkı olur.

Kütahya’nın hem belediye başkanlığını hem de milletvekilliğini yapmış olan, merhum Sezai Sarpaşar’ın bir tespiti vardı. Yazımı onun cümlesi ile tamamlamak istiyorum.

“Seçim varsa, ihtimal de vardır…”

Sevgiyle kalın…

Seçim yarışı bitecek ve biz yine beraber yaşamaya devam edeceğiz. Lütfen unutmayalım…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar