Connect with us

EKONOMİ

BU İLLER ARASINDA KÜTAHYA DA VAR – TOKİ 2019 BAŞVURU NASIL YAPILIR? 2019 TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye’de ev sahibi olmanın hayalini kuran milyonlarca vatandaş TOKİ’nin başlattığı büyük kampanyaya üst düzeyde ilgi gösterdi. 67 ilde başlatılan TOKİ 50 bin konut projesine başvurular yoğun bir şekilde devam ediyor. Toplu Konut İradesi Başkanlığı TOKİ resmi internet sitesinden başvuruda bulunacak adayların başvuru için ne yapması gerektiğini ve tarihleri duyurdu. Ayrıca TOKİ, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle indirim kampanyası düzenlendi. Bu kapsamda bu yıl peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılacak. Peki, TOKİ kura sonuçları ne zaman açıklanacak? TOKİ 2019 başvuru şartları neler?

yenikutahya.com – HABER (STAR GAZETESİ)

TOKİ 2019 kura sonuçları ne zaman açıklanacak? TOKİ 2019 başvuru şartları neler? Son günlerde ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar büyük bir koşuşturma içinde. TOKİ’nin başlattığı büyük 50 bin konut projesine yoğun ilgi var. Ayrıca TOKİ, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle indirim kampanyası düzenlendi. Bu kapsamda bu yıl peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılacak. 67 ilde başlatılan TOKİ 50 bin konut projesine başvurular yoğun bir şekilde devam ediyor. Toplu Konut İradesi Başkanlığı TOKİ) resmi internet sitesinden başvuruda bulunacak adayların başvuru için ne yapması gerektiğini ve tarihleri duyurdu. Yatay mimari anlayışıyla 2+1 ve 3+1 nitelikte inşa edilecek 50 bin yeni sosyal konut için 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında talepler toplanıyor. İşte Star Gazetesi’nin haberinin ayrıntıları…

TOKİ BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Uzun bir süredir ev sahibi olma hayali kuran bireyler TOKİ konutları ile ilgili yapılacak açıklamayı bekliyorlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da daha önce müjdesini verdiği konuyla ilgili Bakan Kurum’dan açıklama geldi.  50 bin konut için 6 Mart itibariyle başvuruları alacağız. Başvurular 19 Nisan’a kadar sürecek.

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

50 bin yeni sosyal konut hamlesinde yer alacak konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak. Başvurular, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine yapılabilecek. 2+1 konutların başvuru bedeli 500 lira, 3+1 konutların 1000 lira olacak. Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabilecek.

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra satış fiyatları belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin internet sayfasında duyurulacak. Kura sonucunda ev sahibi olanlardan peşinat tahsil edilecek, taksit ödemeleri ev teslimini takip eden ayda başlayacak.

TOKİ KONUT TAKSİTLERİ NE KADAR?

Projenin yüzde 64’ü 2+1, yüzde 36’sı 3+1 konut şeklinde. 50 bin konutun, 32 bin 198’i 2+1, 17 bin 802’si ise 3+1 şeklinde. 2+1 konutlar 75 metrekare ile 85 metrekare arasında değişmekte ve konut fiyatı 116 bin 400 liradan başlayıp, 13 bin 968 liradan başlayan peşinat miktarları ve 388 liralık aylık taksidi ile beraber 240 aya kadar vade seçeceği bulunmakta. 3+1 konutlar ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekte. Konut fiyatı da 170 bin 720 lira. Peşinatı 17 bin civarında. Aylık taksidi 759 lira ve 180 aya kadar vadesi var.

TOKİ 50 BİN KONUT PROJESİNİN YAPILACAĞI İLLER

TOKİ’nin 50 bin konutluk sosyal konut hamlesinde aslan payını İstanbul aldı. İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. Konutların yapılacağı yerler şöyle; İstanbul, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, K. Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

TOKİ’DEN YÜZDE 22’LİK İNDİRİM

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle indirim kampanyası düzenlendi. Bu kapsamda bu yıl peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılacak. Takvim’de yer alan habere göre, Kampanyadan 210 bin konut alıcısı yararlanabilecek. Fırsattan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da faydalanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından yararlanabilecek.

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve işyeri alıcıları 21 Mart-19 Nisan arasında ilgili bankaya başvurabilecek. Kampanyadan, satışları 2017 sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2017 sonuna kadar başlamış olanlar yararlanacak.

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar