Connect with us

ASAYİŞ

BİR ÇANTA TARİHİ ESERLE YAKALANDI – JANDARMA YİNE YAKALADI

Kütahya’da, takip edilen ve şüphe üzerine durdurulan otomobilde, uzmanlarca Roma Dönemi’ne ait olduğu kaydedilen 18 parça tarihi eser ele geçirildi. Ele geçirilen eserlerin piyasa değerinin yaklaşık 500 bin Euro olduğu iddia edildi.

yenikutahya.com – HABER

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları istihbaratı aldıkları zanlıları, teknik ve fiziki takibe aldı.

Tavşanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Tunçbilek’te önü kesilen araçta yapılan arama sırasında, bir bavulunda 8 kadeh, hayvan ve insan figürlü 2 heykel, üzerinde haç işareti bulunan sürahi, mektup kutusu ve mühür, haç ve insan figürlü heykel, küçük boy heykel, haç işaretli iki yemek kabı, mermerden yapılmış insan figürlü heykel ele geçirildi.

Uzman ekiplerce Roma Dönemi’ne ait olduğu değerlendirilen 18 parça tarihi eser nasıl ve nereden bulundu henüz bilinmiyor.

Yakalanan araçta bulunan M.Ç., B.T. ve N.A. isimli zanlılar jandarma ekiplerince gözaltına alınarak Tunçbilek Belde Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Zanlılar, buradaki işlemlerinin ardından cumhuriyet savcılığına gönderilecek.

Öte yandan, araçta bulunan eserler, koruma altına alınmak için Kütahya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar