Connect with us

EKONOMİ

FİYAT ARTIŞI SİMAV’DAKİ SOĞAN ÜRETİCİSİNİ ENDİŞELENDİRİYOR

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “Fiyatlar normale düştüğünde tanzimin çekilmesi gerekir” dedi. Tohumluk kuru soğan fiyatının şuanda 25 lira olduğu Simav ilçesinde, rakamın 40 liraya kadar çıkabileceği endişesi üreticiyi tedirgin ediyor.

yenikutahya.com – HABER

TOHUMLUK KURU SOĞAN 40 LİRAYI BULABİLİR

Kütahya’nın Simav ilçesinde, çarşamba günleri kurulan halk pazarında, tohumluk arpacık soğanı, kilosu 25 liradan satılıyor. Satıcı Fikret Bal, geçen yıl tohumluk kuru soğanın kilosunu 2-3 liradan sattıklarını belirterek “Böyle giderse tohumluk kuru soğanın fiyatı birkaç haftaya kalmaz 30, hatta 40 lirayı bile bulabilir” dedi. Pazarda satış yapan bir esnaf ise “Rakamların fazla seyretmesinden biz de memnun değiliz. Böyle giderse gelecek yıl soğanda rekolte daha da azalır. Bunu söylememiz gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu şartlar altında tanzimin yürüme imkânının zor olduğunu da belirterek, “Fiyatlar normale düştüğünde tanzimin çekilmesi gerekir. Burada önemli olan üretimi arttırmaktır. Esasa inmektir. Bu sene maalesef üretimdeki eksiklik ve mevsimsel koşullar fiyatları inanamadığınız derecede yükseltti ve halen de sürüyor. Seralar biter duruma geldi. Maliyetler yüksek’” diye konuştu. RS FM’de yayınlanan Bidebunudinle programına katılan ve “Tanzimle ilgili tek kârımız oldu” diyen Yüksel Tavşan, “Devlet bu işin nasıl yapıldığını görmüş oldu. Bu işi bıraktıktan sonra işin içinde olanlara daha çok hak verecekler” dedi.

DEVLET, İŞİN İÇİNE GİRECEKSE AYRIM YAPMAMALI

Tavşan, zincir marketlerde tanzim satışların başlaması ile ilgili olarak, “Devlet bu işin içine girecekse ayırım yapmamalı. Haksız rekabet oluşturmamalı” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Migros, CarrefourSA, A101, Şok ve BİM’in toplamda 16 bin şubesinde aynı tanzim satış şartlarıyla bu ürünler satışa sunuluyor olacak” açıklamasını değerlendiren Tavşan, “Sektördeki en büyük problemlerden biri binlerce mağazayı geçen zincir marketler. Bu pazara hâkim oluyorlar. Pazara hâkim olan üretime hakim olur. Özellikle küçük üreticinin olduğu bizim gibi ülkelerde büyük problemlere yol açar. Pazarcı esnafı var, manav esnafı var bunlar ne olacak? Devlet bu işin içine girecekse ayırım yapmamalı. Haksız rekabet yaratmamalı” dedi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar