Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ? -İKİ-

31 Mart seçiminin Kütahya merkezdeki kaybedeni olan AK Parti’nin seçimi neden kaybettiğinin analizini yapmaya devam ediyoruz. İlk yazımda, durumu sosyolojik yönüyle incelemiş ve görüşlerimi hem genel anlamda hem de yerel mânâda aktarmıştım.

Yazı çok fazla etkileşim aldı. Tanıdığım tanımadığım binlerce okuyucum bir şekilde bana ulaşarak “hislerimize tercüman olmuşsun” dedi. Bir arkadaşım da “yazın Ankara’dan da beğeni aldı” diye bilgi verdi. Yazıma “hadi ordan, uydurma sen de” diyenler de çıktı elbette. Beni Yılmaz Özdil özentisi olmakla itham eden biri vardı ki çok güldüm bu yoruma. Ben kim Yılmaz Özdil kim? Yazı sosyal medyada yüzlerce paylaşım aldı, Twitter’da tartışıldı.

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu yazıları birileri beğensin ya da birileri sinir olsun diye kaleme almıyorum. Ben gazeteciyim, gördüğümü yazıyorum ve durum aynen anlattığım gibi. Benim gördüğüm bu, hatalı olarak da görüyor olabilirim, bilmiyorum artık bunu önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.

Bugün, seçimin neden kaybedildiğinin siyasi yönüyle incelemesini yapmaya çalışacağız. Şunu peşinen söyleyeyim, darılmak kırılmak yok. Gördüğümüzü yazacağız…

ALİ ÇETİNBAŞ: AK Parti’nin Kütahya il başkanı Ali Çetinbaş, söylemlerini törpülemeden pat diye halka arz edince, seçmenin büyük bir bölümünün tepkisini üzerine çekti. Önce aylar evvel Eskişehir-Kütahya arasında tartışmaya neden olan talihsiz açıklaması geldi Çetinbaş’ın. Daha sonra Yunus Emre Mahallesi’nde yaptığı konuşmada “bu milletin değerlerine karşı siyaset yapan 4’lü çete, şer ittifakı, illet ittifakı kim bir araya gelirse gelsin inşallah bu sokaklarda, mahallelerde gezme şansı olmayacak.” demişti. Bu sözü karşı cenah tarafından ve toplumun önemli bir kısmınca hakaret addedilmişti. Hatta siyasi muhalifleri tarafından “bu açıklamalar halkı kin ve nefrete davet ediyor.” diye lanse edilmişti. Ardından Tavşanlı ilçesinde yaptığı bir salon toplantısı konuşmasında, “Ben iktidar partisinin il başkanıyım, gelirim Ticaret odanı başına yıkarım, oyun kurarım” dediği ortaya çıktı. Sosyal medya yine yıkıldı. Vatandaşlar konuyu yorum yağmuruna tuttu. Ve final, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kütahya Belediyesi ziyareti sırasında, Ahmet Sami Kutlu’ya omuz atarak geçmesi ve bu görüntülerin sosyal medyada yayılması, olayın tuzu biberi oluverdi. Ali Çetinbaş, tüm bu siyasi hataları bilmeden ve istemeden yaptı, belli ama vatandaş bu hataları affetmedi. Sonuç %32 oy ile yarış kaybedildi…

KAMİL SARAÇOĞLU: 2014’de âmiyâne tabirle burun farkıyla seçimi kazanan Kamil Saraçoğlu, 5 yıl boyunca biriktirdiği hatalar sonrası, AK Parti genel merkezi tarafından aday gösterilmedi. Biriktirdiği büyük hatalar; şehrin ortasında yaptığı ucube battı-çıktı, aşırı pahalıya maliyeti olan 1453 konutları, şehrin girişlerine yaptırdığı devasa kapılar, 250-300 bin liraya mal ettiği ucube süs havuzu. Kamil Saraçoğlu, halka çok vakit ayırdı, kendini hep onların yanına yerleştirdi ama iç siyasi çekişmelerin hep başrol oyuncusu oldu. Vekillerle uyum sağlayamadı, il başkanı ile uyum sağlayamadı. Teşkilat ile Saraçoğlu arasında bir uçurum var ve sonuç bir hezimet ile tamamlandı. Sonuç %32 oy ile yarış kaybedildi…

MİLLETVEKİLLERİ: 2018 seçiminde 5 kontenjanın 3’ünü alınca başarı sanan milletvekilleri, halka vakit ayırmadılar. Katıldıkları dükkân açılışlarında halkla beraber olduklarını sandılar. Vatandaşın içinden çıktılar ama vatandaşın sorunlarına çözüm bulmadılar. Aslında şöyle söylersek yanılmış olmayız, AK Partili vekiller öncelik sıralamasını ve vakit ayırma sıralamasını beceremediler. Ancak, önümüzde daha 4,5 yıl daha süreleri var. Hemen bu durumlarını gözden geçirerek hatalarını telafi edebilirler. Hormonlu kalabalıklar içinde gezmek yerine, organik tenhalarda çay-kahve içmek milletvekillerine yarar diye düşünüyorum.

Özellikle Ahmet Tan’ın bir açıklamasında Tavşanlı ilçesinin 2018 genel seçiminde milletvekili sıralamasında unutulduğunu söylemesi, tam bir gaf olarak siyasi tarihe geçti. Bu kasten yapılmış bir durum olmasa bile vatandaşın tepki göstermesine neden oldu. Sonuç %32 oy ile yarış kaybedildi…

Vekiller, siyasi hatalar bakımından daha az hatalı bence. İlçe sonuçlarına bakılınca bunu anlayabiliriz. Simav ve Gediz gibi ilçelerde açık ara önde biten sonuçlar için onların da başarısı diye konuşabiliriz herhalde. Tam burada bir parantez açmak lazım, eski milletvekili M.Şükrü Nazlı, Simav ve Emet ilçelerindeki seçim çalışmalarının mutfak kısmında rol aldı. Ve etkili de oldu hani.

Bu hatalardan ders alıp, siyasi olarak kendilerine çekidüzen veren herkes affedilir ve yeni kadrolarda yer bulur. Ancak, hatada ısrar edenler AK Parti çatısı altında nasıl siyasete devam eder bilemiyorum. Trenden indirilir mi yoksa bir kontenjan bilet bulup yolculuğa devam eder mi acaba?

Ali Çetinbaş’ın görevden alınacağı yönündeki dedikodu trafiği çoktan başlamış. Bu ayıptır, siyasi nezaketsizliktir. WhatsApp gruplarında “AK Parti il başkanı kim olur” diye fal bakmak, dedikoduculuktur.

Ben AK Parti genel merkezinin yerinde olsam, Ali Çetinbaş’ı görevden almam. Merkez hariç 10 ilçeyi kazanan bir il başkanı yüzde yüz başarısız değildir. Merkez belediyesinin kaybı önemli bir ölçü değilse, yapılan hatalar bizim gibi samimi bir şekilde yüzüne söylenirse aynı duruma düşmez herhalde. Durumdan ders çıkartır.

EKONOMİK DURUM: Şu ana kadar söylediklerim, seçim yarışının kaybedilmesindeki faktörler bakımından toplam %50’yi oluşturuyor kanaatimce. Yani hataları yapanlara eşit oranda %50’yi dağıtıverin. Kalan %50 ise halkın cebinde para kalmamasıdır. Vatandaş ekonomik anlamda darboğaza düşünce, yukarıya mesaj yollamak istedi. Belediye seçiminde başkan adayına oy vermeyenler, il genel meclisi seçiminde Erdoğan’a eski desteğini aynen sundu. Millet dedi ki “Kurban olduğum Erdoğan, cebimizde paramız kalmadı. Sana ancak bu yolla mesaj verebiliyoruz. Vekillerin sana iletemiyor. Bari bu yoldan bizi duy” dedi.

AK Parti Kütahya’da ve Anadolu’nun diğer küçük illerinde bundan kaybetti. Ankara ve İstanbul’u ve hatta Antalya’yı da bu yoruma dahil edebiliriz. (İstanbul-Ankara sonuçları henüz netlik kazanmadı, herşey olabilir.)

Sevgiyle kalın…

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. ZİYÂ PAŞA

Açıklaması: Kişinin aynası yaptığı işlerdir, laflarına bakılmaz; çünkü kişinin aklının seviyesi ancak yaptığı işlerle ortaya çıkar.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar