Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

“KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN YENİ KRAL” DİYENLERE ÖĞÜTLER

31 Mart yerel seçiminin ardından, Kütahya Belediyesi el değiştirdi. 1994-2004 ve 2004-2019 dönemlerini birleştirip aynı taban olarak görürsek, 25 yıllık bir yönetim şekli Milli Görüş’ten Milliyetçi Hareket’e geçti denilebilir.

Süleyman Canan 1994’de kapatılan Refah Partisi’nden seçime girmiş ve güçlü rakiplerini saf dışına iterek Kütahya’yı Milli Görüş belediyeciliğiyle tanıştırmıştı. O dönem mesleğe yeni başlamış bir gazeteci çırağıydım. Önceki belediye başkanı merhum Halil İbrahim Özkaraca döneminin şakşakçı diye tabir edilen güruhu, hemen saf değiştirip “Kral öldü yaşasın yeni kral” diyerek bir anda sakal falan bırakmışlardı. Güya abdestli namazlı görünüp Refahlı imajı vermeye çalışmışlardı. Canan bu şakşakçılara prim vermedi ve çoğunu kapı dışarı etmişti.

2004 yılında da Mustafa İça dönemi, arkasında esen TAYYİP ERDOĞAN rüzgarı ile başlamıştı. Dünün liberal ve seküler adamları (dinden bağımsız) bir anda dindar görünüme bulanıp Mustafa İça’nın yönettiği Kütahya Belediyesi imkanlarından yararlanmak istediler. İça, Canan’ın yaptığı gibi bu tipleri kapı önüne koyamadı. Ağır ağır da olsa İça’nın yönetimindeki Kütahya Belediyesi’nin etinden ve sütünden epey bir zaman yararlandılar. İça da aslında seküler biriydi il zamanlarında. Sonradan biraz dindar bir görüntü sergilemek istese de bu iş tutmadı.

2014 yılında Kamil Saraçoğlu seçildi bu defa. Mustafa İça döneminin şakşakçıları, kirli sakallarını daha da uzattı ve tam bir MÜTEDEYYİN postuna büründüler. O tarihte “Paralelciler” diye adlandırılan, bugün ise “FETÖ” denilen unsurun içinden de birçok çıkarcı, Kamil Saraçoğlu’nun yönettiği Kütahya Belediyesi’ne yamanmaya çalıştı. Bunda başarısız oldular diyemeyiz, çünkü 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ unsuru olduğu için Kütahya Belediyesi’nden atılanların rakamı, bize durumu özetliyor gibi. Neyse biz konumuzdan kopmayalım, hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin sadece çıkarları için belediyeye yanaşan şakşakçılar, Kamil Saraçoğlu’nun yeniden aday gösterilmemesi ile birlikte hemen geri plana çekildiler. Saraçoğlu artık yalnız kalmıştı.

Gelelim bugüne, aynı güruh şimdilerde de MHP’nin kazandığı Kütahya Belediyesi’ne yanaşma planları içine girmiş olmalı. Kulağıma gelen söylentilere göre sakallar kesilip yerine hilâl şeklinde bıyıklar bırakılmaya başlanmış bile. Bazı hadsizler sağda solda “ben küçükken Ülkü Ocakları’na giderdim” diye konuşmalar bile yapar olmuşlar.

Bakın sizi uyarayım, MHP ve Ülkü Ocakları, hiçbir siyasi parti ile benzeşmez. Büyük bir disiplin vardır. Liyakat ve sadakat eşit orantıda kıymet bulur. Hele ki Prof.Dr. Alim Işık hoca, yılların verdiği devlet tecrübesi ile ne Mustafa İça’ya ne de Kamil Saraçoğlu’na benzemez. Anlaşamadığımız bazı hususlarımız olsa da Alim Hoca’nın disipline ve liyakata verdiği önemi bilir ve takdir ederim.

Ülkücülük, bıyıkla olsaydı kimler kimler en ön safta olurdu kim bilir.

“Kral öldü yaşasın yeni kral” diyenlere son sözüm. Ülkücü falan olmaya çalışmayın, adam olun yeter…

Sevgiyle kalın…

Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur. Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı. ZİYA GÖKALP    

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar