Connect with us

HABERLER

ATATÜRK’ÜN MEKTUBU ANITI BELEDİYE BİNASI ÖNÜNE YENİDEN DİKİLECEK

Kütahyalılar, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Ağustos 1920 tarihinde Kütahya’ya özel olarak yazdığı Mustafa Kemal Paşa’dan Kütahya Halkına Takdirname anıtının yeniden geri gelmesini istiyordu. Göreve yeni seçilen Prof.Dr.Alim Işık da bir talimat vererek anıtın yeni hizmet binası girişine yerleştirileceğinin müjdesini verdi.

yenikutahya.com – HABER

Zafer Meydanı’ndaki depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Kütahya Belediye binası önündeki Atatürk’ün Kütahya’ya özel olarak yazdığı mektup anıtını Kütahyalılar ait olduğu yere konulmasını istiyordu.

2014 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılan Kütahya Belediye Hizmet Binası alanında ilk olarak meydan çalışması yapılmıştı. Yapılacak meydan çalışmaları kapsamında eski belediye binası önündeki Atatürk’ün Mektubu Anıtı kaldırılmıştı.

Eski Belediye Binası önünde bulunan Atatürk anıtının yapılacak meydan düzenlemesi kapsamında kaldırılarak Kütahya Lisesi bahçesine konulmasının planlandıktan sonra hayata da geçirilemedi.

Meydan çalışmaları gerekçesi ile yerinden kaldırılan Atatürk’ün Kütahya’ya Mektubu Anıtı ilk olarak Kütahya Lisesi bahçesine konulması düşünülmüş akabinde de belediyeye ait bir depoya kaldırılmıştı.

Sosyal medya üzerinden seslenen vatandaşlar, ihtişamı ile Kütahyalıların ilgi odağı olan Kütahya Belediye binası önüne geri konulmasını isteyerek “böyle bir değer başka bir ilin elinde olmuş olsaydı bunca yıl bırakın unutulmayı, depoda çürümeye mahkum bırakılmayı, tüm Türkiye’ye örnek olarak sunulurdu. Yeni yapılan belediye önünde ya da kentin en güzide yerinin belirlenerek cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kütahya’ya özel olarak yazdığı bu mektup anıtını yeniden görmek istiyoruz” diye isteklerini dile getirdiler.

Bu isteklere kayıtsız kalmayan yeni Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr.Alim Işık, ilgili birimlere talimat vererek anıtın 1 hafta içinde yeni hizmet binası önüne yerleştirilmesi talimatını verdi.

İŞTE O MEKTUP:

Mustafa Kemal Paşa’dan Kütahya Halkına Takdirname

Büyük Millet Meclisi’nin selam ve saygılarını muhterem halkımıza, hamiyetkâr memurlarına tebliğ etmek üzere Kütahya’yı ziyaret eden heyetimizin gördüğü övünülecek güven verici büyük tezahüratlarından dolayı sevindirdi.

Vatanperver Kütahya ahalisinin maddi ve manevi gayretleri ile hisli zamanda hazırlanan teçhizatla donatılan askerlerimizin dini milli vatan; mücadelede başarımızı temin edeceklerinden eminiz.

Zatıâliniz Müdafaa-ı Hukuk Heyeti ve Kütahya halkının övünç vesilesi himmetlerinden dolayı hissettiğimiz şükranı, Büyük Millet Meclisi adına beyanına arz ı veda eder bu duygularımızın aynen bütün ahaliye tebliğ buyrulmasını rica ederim.

Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal Atatürk

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar