Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

TÜRK POLİSİNİN BİLİNMEYEN YÖNLERİ – UYKUSUZLAR

1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.

Türk Polisi’nin gecesi ve gündüzü olmamıştır. Türk Polisi vatandaşın huzur ve güveni için her an görevi başında hazırdır. Ailesinden çok, kendi meslektaşlarıyla birliktedir.

Türk Polisi gecesiyle, gündüzüyle, yağmuruyla, dolusuyla, sıcağı ve soğuğuyla kısacası tüm şartlara ve tüm olumsuzluklara rağmen toplumun can ve mal güvenliğini korumakla beraber bakınız başka neler yapar. Görevini, vatanını, bayrağını, insanları seven haklının her zaman yanında, haksızın ise her zaman ensesinde olan Türk Polisimiz, belki herkes tarafından bilinmeyen ama görevi uğruna yaptığı daha birçok fedakârlıkları vardır.

Tüm mesleklerin cumartesi, pazarı varken Türk Polisimizin tatili yoktur. Onlar istirahatlı olsalar dahi her zaman görevlere hazırdırlar. Vatandaşın huzuru için fedakâr ve cefakâr, Türk Polisimizin gerçek anlamda ne zorluklarla çalıştığını kısada olsa dile getirmek gerekiyor.

Polislik mesleği kutsal olmasıyla beraber özveri isteyen bir meslektir. Bu meslek dışarıdan çok kolay sanılsa da gerçek anlamda çok meşakkatli bir meslektir. Bu mesleği gerçek anlamda icra etmek tamamen meslek sevgisi hatta ve hatta meslek aşkı gerektirir.

Onlar her an yanımızda veya bir telefon kadar yakınımızdalardır. Hafta sonu biz ailemizle piknik yaparken onlar bizim güvenliğimiz için görev başındalardır. Tuttuğumuz takım şampiyon olur, gol atar kutlamak için yollara dökülürüz biz eğlenirken çıkabilecek her olumsuzluğa karşı yine köşe başında polisimiz vardır. Askerimiz sevk edilirken taşkınlık olmasın üzücü olaylar çıkmasın, kazalar olmasın diye yine polisimiz yanımızdadır.

Suçlular hakkında ihbar gelir yine polisimiz gecenin bir vakti yollarda uygulamadadır.

Hırsızlık, kapkaç, çete, uyuşturucu, gasp, terör, tecavüz, fuhuş olaylarında canları pahasına tüm olumsuz şartlara rağmen suçluların yakalanması için mücadele veren yine polisimizdir. Operasyon düzenlenir gecenin bir yarısı yine görevleri başına gelirler.

Gecenin bir vakti haber merkezine ulaşan bir ihbarla beraber, şüpheli paket, yolda yatan sarhoş, madde bağımlısı kişi, şüpheli şahıslar, araba çalmaya teşebbüs eden kişiler, mahalle kavgaları, bıçaklama, silahlı çatışma, intihar ve intihara teşebbüs, evden kaçan kız, yüksek sesle müzik dinleyen, rahatsızlık veren araçlar ve şahıslar gördüğümüzde kısacası başımız sıkıştığında, her türlü rahatsızlık duyduğumuz konuda hemen telefona sarılıp, yardım istediğimizde,  yardımımıza koşan fedakar polisimizdir.

Polisimizin görevi, özverisi ve görev aşkının sınırı yoktur. Akşam saatinde evine gitmek için hazırlanırken bir anda haber merkezinden alınan bir haberle gündüz mesaiden sonra polisiye tabirle “uygulama” dediğimiz ve ekstradan kontrolleri gecenin ilerleyen saatlerine hatta ikinci bir emre kadar icra eden polisimizdir.

Bayramlarda bayram yapmak bir yana, vatandaşın güvenliği adına daha fazla mesai yapan yine bizim polisimizdir. Haber merkezinde küfürlere maruz kalan, uygulama noktalarında kendini bilmezlerin, ona buna yalakalık yaparak kendilerini bir şey zanneden acizlerin “sen benim kim olduğumu biliyor musun, sicilini ver” sorularıyla sıkça karşılaşan her türlü olumsuzluğa rağmen yılmayan, sabırlı yine bizim polisimizdir.  Emniyet mensuplarımız için ne yazsak azdır.

Emniyet Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümünü kutlar, geçmişten günümüze Polis Teşkilatında görev başında şehit düşen polislerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Sevgiyle kalın…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar