Connect with us

EKONOMİ

KOLDAN ALINAN DOKUYLA HASTAYA DİL YAPTILAR

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 62 yaşındaki hastanın kolundan alınan damarlı dokuyla, hastaya dil ve ağız tabanı yapıldı.
62 yaşındaki Nuriye Kara’nın dil kanseri nedeniyle ağız tabanı, çene kemiği, dilin yarısı ve boynunda çıkan tümörler 5 saatlik ameliyatla temizlendi. Kolundan alınan damarlı dokuyla hastaya dil ve ağız tabanı yapıldı, çene kemiğine de titanyum plak konuldu.

Nuriye Kara 1,5 yıl önce dilinde çıkan yara hızla büyüdü ve yaraları nedeniyle yemek yiyemez hale geldi. Çok ağrı çeken Nuriye Kara, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’ne başvurdu. Burada yapılan incelemelerde hastanın dil kanseri olduğu ve tümörün ağzından boynuna sıçradığı belirlendi.

Klinikte görevli Uz. Dr. Mehmet Ege Akça ve Uz. Dr. Hamdi Taşlı tarafından 5 saatlik ameliyatla Nuriye Kara’nın tümör kaplı dili, ağız tabanı ve çene kemiğinin yarısı alındı.

Hastanenin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünden Uzm. Dr. Furkan Karabulut ve Dr.Öğr.Üyesi Anvar Ahmedov da Nuriye Kara’ya ameliyathaneden çıkmadan 4 saatlik operasyonla kolundan alınan damarlı dokuyla, yeniden dil ve ağız tabanı yaptı. Hastanın çene kemiğine de plak konuldu.

Uz. Dr. Mehmet Ege Akça hastanın durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, ameliyatı gerçekleştiren ekibi kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar