Connect with us

HABERLER

KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI ALİM IŞIK: “TÜM BORÇLARI AÇIKLAYACAĞIZ”

Belediyenin toplam borcu ne kadar? 1453 Konutları maliyeti neden yüksek? Belediyede personel çıkmazı mı var? Kütahyaspor 5 yılda nerede olacak? İşte cevaplar.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Çalışmaları ve vatandaşların merak ettiği konuları yenikutahya.com haber sitesine açıklayan Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr.Alim Işık, Mehmet Yaylıoğlu’nun sorularını cevapladı. İşte o söyleşi:

MEHMET YAYLIOĞLU: Kütahya Belediyesi’nin şuan itibariyle sizin devraldığınız 31 Mart 2019 günü bakiyesi ile birlikte ne kadar borcu var? Resmi olarak Kütahya Belediyesi’nin borcu nedir?

ALİM IŞIK: Bu konuyla ilgili olarak ilk meclis toplantımız olan 10 Nisan 2019 günü bir komisyon kurduk. Her siyasi partinin meclis üyesi temsilcisinin bulunduğu ve ilgili müdürlüklerden görevlilerin bulunduğu bir komisyondan söz ediyorum. Bu komisyonun adı Kütahya Belediyesi Varlık Tespit Komisyonudur. O komisyonumuz raporunu tamamlamış bulunuyor. Hazırlanan bu raporu Çarşamba günü olağanüstü meclis toplantımızda kamuoyu ve meclisimizle paylaşacağız. Bu raporda tek tek nerelere ve hangi nedenlerle ne kadar borcumuzun olduğu detaylıca ortaya çıkacaktır.

Evet, önemli bir miktarda borç yükü var. Bu borç yükünün önemli bir bölümü, son dönemde Kütahya’ya kazandırılan 1453 Konutları Projesi ve Kütahya Belediyesi Hizmet Binası Projesi kaynaklıdır.  Hizmet Binası Projesine herhangi bir alternatif söylenecek bir şey yok. Taşındık, çalışıyoruz. 1453 Konutlarına harcanan paranın geri kazanılması yönünde o konutların uygun modellerle pazarlanması ve satılması gerekiyor. Kurban Bayramına kadar şuanda orada çalışan müteahhit işlerini tamamlayıp bize o bölgeyi teslim edecek. Teslim ettikten sonra da nasıl pazarlayacağımız konusuna arkadaşlarımız çalışıyorlar. Değişik modellerle kamuoyu ile de paylaşarak, Kütahya’nın da talepleri doğrultusunda şekillendireceğiz. Belki bankalarla anlaşacağız belki kendimiz bu işi üstlenmeye kalkacağız. Uygun ve vatandaşın ödeyebileceği bir vade ve taksit miktarı alternatifleri ile bunları bir an önce nakite döndürmeye çalışacağız. Netice olarak bu konudaki rakamsal açıklamalar, Çarşamba günü yapılacak olan olağan üstü belediye meclis toplantısında açıklanacak. Şuan itibariyle bir rakam açıklamaktan ziyade büyük bir borç yükü stokunun olduğunu söyleyebiliriz. Bunun da ana kaynağının 1453 Konutları Projesi olduğu ortadadır.

(yenikutahya.com’un notu: Resmi kaynaklardan henüz bir rakam açıklanmadı. Ancak aldığımız istihbarata göre Kütahya Belediyesi’nin borcu en az 615 Milyon TL.)

Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık.

MEHMET YAYLIOĞLU: 1453 Konutları’nın yapım maliyetinin çok yüksek olduğu tartışmaları var. Sizce gerçekten bu konutların maliyeti piyasa şartlarına göre yüksek mi?

ALİM IŞIK: Belki o gün için yani 2016 yılındaki piyasa rakamlarına göre yüksek görülebilir. Ama şu bir gerçektir ki bu yüksek maliyet sadece brüt inşaat alanı başına maliyet değerleri çıkartıldığında ortaya çıkıyor. Fakat 1453 konutlarının bu brüt inşaat alanı dışında, yaklaşık inşaat alanı kadar da peyzaj, açık alan düzenlemesi ve sosyal mekanlarla ilgili düzenlemeleri var. Artı oraya yapılan asfalt, altyapı ve benzeri harcamalar da bu toplam fiyatın içinde olduğu için ondan dolayı biraz yüksek görünüyor. Tabi ki vatandaşımız haklı olarak şehir merkezinde bulunan aynı büyüklükteki daireyi fiyat olarak karşılaştırıyor. Bundan dolayı belki yüksek gibi görebilir ama buradaki proje farklı bir proje. Mesela orada alışveriş merkezleri var, dükkanlar var 37 adet. 1416 adet de konut var ve bu onun ortalama fiyatı. İşyeri maliyeti ile normal bir konut maliyeti takdir edersiniz aynı maliyet olmaz. Ortalaması böyle olunca biz oradaki işyerlerini farklı bir fiyatla, konutları da farklı fiyatla değerlendirdiğimiz zaman, piyasaya yaklaşık olabilecek değerlere ulaşacağımızı tahmin ediyoruz.

MEHMET YAYLIOĞLU: Kütahya Belediyesi İnsan Kaynakları konusunda şuanda istediğiniz gibi bir çalışma yapamadığınız kamuoyunda konuşulan bir diğer konu. Seçim öncesi yani 31 Mart 2019 öncesinde yüklü miktarda personel alımı yapıldığı iddiaları var. Bununla ilgili olarak ne söylemek istersiniz?

ALİM IŞIK: Doğrudur, şuanda belediyemiz bünyesinde ve şirketlerimizde çalışan personel sayımız 31 Mart tarihi itibariyle 1398 personel idi. Şu anda 1375 civarına düştü. Emeklilik ve benzeri nedenlerle ayrılanlar oldu. Ayrıca yine 31 Mart tarihi itibariyle ve Mayıs ayı sonu itibariyle 400’e yakın İş-Kur personelini dikkate aldığımızda 1752 kişi çalışıyor durumda. Şehrin nüfusu dikkate alındığında, benzer şehirler dikkate alındığında bu sayı oldukça fazla. Seçim öncesi alınmış personel sayısı da oldukça fazla. Biz geçmişine bakmadan, tüm çalışan arkadaşlarımızın Kütahya’nın evladı olduğunu düşünerek, Kütahya’ya hizmet edecek şekilde çalıştırılmasını önemsiyoruz. Bir ekip çalışması ruhu ile bu arkadaşlarımızı Kütahya’ya hizmet eden ekip elemanına dönüştürdüğümüz zaman sayının çok fazla önemli olmadığını düşünüyorum.

Ama buradan kaynaklanan aylık 7 milyon lira gibi bir personel maaşı yükü var belediyeye. Çalışanlar devam eder, çalışmayanlar zamanla kendiliğinden zaten “ben bu işte yokum” veya “daha iyi bir iş buldum, ayrılıyorum” diyecektir. Bu yıl içinde personelle ilgili son şekli artık belediyemiz verecektir. Böyle umut ediyor ve inanıyorum. Ocak 2020 itibariyle de çalışanlardan oluşan bir kadro ile tüm işlere topyekun bir seferberlik anlayışı ile yeniden başlayacağız. Şuanda arkadaşlarımızın hepsi çalışıyor. Aynı anda 66 mahallemizin hemen hemen tamamında birçok işin yapıldığını vatandaşlarımız biliyor. Biz bu işleri bu personelimizle yapıyoruz. Sayı yüksek olsa da ben onların burada çalışmaya devam edebilmeleri için hep birlikte aynı anda çalışmamız gerektiğini ilgili müdürlerimize paylaştığımda, herkes çalıştırıyor. Şimdilik bu ana kadar fazla bir sıkıntı olmadan geldik. Ama bundan sonra tabi İller Bankası’ndan alınmış olan kredilerin geri ödemeleri başladığı için kesintilerimiz yükseldi. Kalacak personelin gerçekten kalifiye personel olması gerekiyor. İşinin ehli, liyakate uygun bir şekilde görevini yapan insanlarla tabi ki devam edeceğiz. Ancak herhangi bir nedenle “ben bu işte yokum, bu işi sevmiyorum, bu ekibi sevmiyorum ya da bu parayı sevmiyorum düşüncesinde olanlar da olabilir. Buna da saygı duyarız. Emekliliği gelenler zaten kendiliğinden emekli olup ayrılıyorlar. Normal şartlarda bunu yaklaşık 1000 civarında personele doğru çekmek zorunda kalabiliriz ileride.

Belediye Başkanı Işık, 130 Proje Listesini masasında sabit olarak tutuyor.

MEHMET YAYLIOĞLU: Seçim öncesinde vatandaşlara çok sayıda vaatte bulundunuz. Önünüzde yaklaşık 5 yıl var. Bununla ilgili kanaatiniz nedir? Yapabilecek misiniz? Sözünüzü tutacak mısınız?

ALİM IŞIK: Biz seçim öncesinde vatandaşımıza hangi sözü verdiysek, bunların tamamı inşallah 5 yıl içerisinde yerine gelecek. Bakın benim masamın üzerinde Projelerimiz ve Gerçekleşme Tarihi diye toplam 130 başlık altında, hemşerilerimizle paylaştığımız projelerin isimleri, gerçekleşme tarihi ve onlara çentik attığımız kutucuklar var. Bunu belediyemizin girişinde uygun bir alana da asıyoruz. Orada vatandaşımız hangi tarihte hangi projemizin gerçekleştiğini görecek ve 5 yıl sonra bu 130 projenin tamamının karşısında kutucuklarda çentiklerin atılmış olduğunu inşallah hedefliyoruz.

Örneğin bugüne kadar vadettiğimiz 4 adet merkezi kurduk. Hilal Kart Projemizi, ikamet kart projemizi, cenaze hizmetlerimizin ücretsiz olması projemizi meclisimizden aldığımız kararlarla uygulamaya koyduk. Bunun dışında metruk binalarla ilgili çalışmalarımıza başladık ve görülmedik şekilde şuanda 20’ye yakın metruk bina yıkıldı ya da bazılarının yıkılma işlemleri devam ediyor. Açık kapı belediyeciliği, katılımcı yönetim, şeffaf belediyecilik, sosyal belediyecilik ve mahallinde hizmetle buluşma anlayışlarımızı devreye aldık. Bunların tamamı gerçekleşme tarihini açısından masamın üzerinde önümdeki kontrol çizelgesinde de yer aldığını görüyorsunuz.

MEHMET YAYLIOĞLU: Kütahyaspor’u 5 yılda üst liglere çıkarmayı vadetmiştiniz. Bununla ilgili ilk adımları da attınız bilindiği gibi. Bu konuyla ilgili de bir şeyler anlatır mısınız?

Az önce konuştuğumuz konulardan birisi de Kütahyaspor’un 5 yılda üst liglere çıkartılması konusu idi. Kütahyaspor nasip olursa mevcut yönetimi 9 Temmuz 2019 tarihinde kongre kararı aldı. Bu kongrede delegelerin alacakları karar doğrultusunda eğer belediyemize intikali sağlanabilir ise Kütahyaspor’un, verdiğimiz sözlerin arkasında durarak inşallah bu yılki hedefimizi ve parolamızı şampiyonluk olarak koyacağız. Ondan sonra da profesyonel lige çıktığı andan itibaren de 3 yıl içerisinde önce 3.Lig sonra 2.Lig ve 1.Lig yani önümüzdeki 4 yıl içerisinde bu 3 ligde oynaması için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz bunun olabileceğini düşünüyoruz. Evet bu bir toplumsal proje. Sadece bizim bu hedefi koymamız yetmiyor. Yüreği Kütahya ve Kütahyaspor için atan herkesin bizim baktığımız pencereden olaya bakması halinde bu işin çözülebileceğini düşünüyorum. İnşallah o da 9 Temmuz’da kongre kararı belli olduğunda hedeflerimiz arasına girecek ve buraya (önündeki 130 proje takip listesini kastediyor) şampiyon olduğumuz gün o çentik atılacaktır. Şuanda kutucuk boş duruyor. Kütahyaspor’a destek projesi diye yazmışız. Artık kararı bekliyoruz.

Başkan Alim Işık ve söyleşiyi yapan Mehmet Yaylıoğlu.

MEHMET YAYLIOĞLU: Milletimiz adına sorduğumuz sorulara, samimi olarak verdiğiniz cevaplardan ve bize ayırdığınız zamandan dolayı teşekkür ediyoruz.

ALİM IŞIK: Ben teşekkür ediyorum.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar