Connect with us

EKONOMİ

VOLKSWAGEN’İN TÜRKİYE YATIRIMI İÇİN BALIKESİR DE HAREKETE GEÇTİ

Kütahya’daki STK’lar da girişimde bulundu mu? Hangi iller dev yatırım için ava çıktı?

Volkswagen’in Türkiye’de Skoda ve Seat üretimi için 2 milyar Euro’luk yatırım yapacağı haberi, iller arasında yarış başlattı. SATSO Başkanı Akgün Altuğ Volkswagen’e sunum dosyası gönderdi.

Alman otomobil devi için Sakarya’nın haricinde Balıkesir, Kocaeli, ve İzmir-Torbalı’daki STK’lar şimdiden girişimlerde bulunmaya başladı.

Dünya otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapacağı nerdeyse kesinleşirken, iller arasında da yatırım çekme yarışı başladı. VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro’luk yatırıma, Sakarya, Balıkesir, İzmir Torbalı ve Kocaeli talip oldu.

Sakarya Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ, Volkswagen’e bir sunum dosyası yolladıklarını belirterek “Sakarya bu dev yatırım için en uygun il olarak öne çıkıyor. Bir çok dünya markası ilimizde üretim yapıyor. Konuyla ilgili bir çalışma yaptık ve Volkswagen tarafında sunumu gönderdik. Karasu’da büyük bir arazi mevcut. Bu arazinin uygun olduğunu düşünüyoruz. 1994 yılında Toyota ilimize yatırıma geldi, dolayısıyla hem alt yapı hem de yetişmiş eleman potansiyelimiz var. Liman kenti olmamız avantaj. Kısacası biz de yarışta varız” diye konuştu.  

Volkswagen’in dünyadaki tüm krank milleri Kocaeli’nde faaliyet gösteren bir şirket tarafından yapılıyor.

Kütahya’daki STK’ların bu konuda bir girişimi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar