Connect with us

EKONOMİ

BELEDİYE VARLIKLARI TESPİT KOMİSYONU RAPORU VE TÜM AYRINTILAR

Kamuoyuna ve basına açıklanan Belediye Varlıklarını Tespit Komisyonu raporunda belediyenin toplam borcu ve mal varlığı ile personel durumu ortaya çıktı.

Dün olağanüstü olarak toplanan Kütahya Belediye Meclisinde, meclis üyeleri ve kamuoyuna açıklanan komisyon raporunun detayları ortaya çıktı.

Haberi meclis toplantısı sırasında sadece yenikutahya.com haber sitesinden okuyan Kütahya halkı, raporun ayrıntılarını da ilk kez yenikutahya.com farkı ile okuyor.

Meclis toplantısında Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık tarafından okunan raporu aynen siz yenikutahya.com okuyucuları için yayınlıyoruz.

İşte o komisyonun sonuç raporu:

Belediye Varlıkları Tespit Komisyonu olarak yapmış olduğumuz tespit ve incelemeler sonucu, aşağıdaki sonuç ve değerlendirmeler yapılabilir.

Tapu kayıtlarında mevcut olan ve tablo 4’de belirtilen toplam 459 milyon 48 bin 137 lira 80 kuruş tutarındaki taşınmaz varlıkların ihale yoluyla satılabilir olduğu ve Parmakören 1453 Konutları’nın da 1416 adet konut ve 37 adet işyeri olmak üzere tamamlandıktan sonra satılabilir taşınmaz varlıklarına eklendiğinde satılabilir varlıkların değerinin artacağı öngörülmektedir. Yani 459 milyon 48 bin 137 lira 80 kuruşun üzerine 1453 Konutlarının en az maliyet kadarı eklendiğinde bu rakam yükselecektir. İdarece konutların maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olarak ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bazı girişimlerde bulunulduğu, sonuçlandırılması için gerekli çalışmaların sürdürüldüğü tespit edilmiştir.

(Alim Işık’ın bu konuyla ilgili açıklaması: “Bu konuyla ilgili olarak ilgili bakanla yapmış olduğumuz görüşmede, kentsel dönüşüm amacıyla kullanılmış olan kredilerin faizlerinde belli oranda bir düşmenin olacağı taahhüdünü kamuoyuna açıklamasından dolayı, kendisinin ifadesiyle ‘Kütahya’dan başlayalım, sözlü talimatımdır, Sayın başkanımıza yardımcı olalım’ şeklindeki telefon konuşmasına istinaden İller Bankası Genel Müdürüne gittik. İlgili müteahhit de orada hazır bulundu. Bu konuda iller bankası genel müdürü ‘kredi faizleri ile ilgili çalışmamızı yapalım, siz de belediye olarak orada hazine arazisi olup da belediyeye alınması ve imar düzenlemesinden sonra müteahhitle ya da başka yatırımcılarla nakit paraya dönüştürülmesi yönünde çalışma yapın’ dedi. Ve şu anda her iki taraf bu çalışmayı yapmaktadır. Bahsettiğimiz girişimler bundan oluşmaktadır. Ancak kesinleşmiş bir faiz indirimi veya bu yapılan çalışmalar sonucunda kabul edilmiş bir arazi yoktur. Bunu da özellikle bilmenizi isterim. Olması halinde meclisin bundan bilgisi olacaktır. O nedenle bu raporda AK Parti grubu üyelerimizin şerh yazılarında bu konu yer almamaktadır. Çünkü gelmiş resmi herhangi bir evrak, bilgi ve belge yoktur.”

31 Mart 2019 tarihi itibariyle Kütahya Belediyesi’nin kayıtlı toplam borcunun, 486 milyon 125 bin 871 lira 81 kuruş TL’si kredi borcu olup, buna ilave olarak Parmakören 1453 Konutları yatırımından tahmini 134 milyon 161 bin 931 lira 71 kuruş, Yeni Belediye Hizmet Binasından 5 milyon 165 bin 253 lira 68 kuruş ve kamulaştırmasız davalardan kesinleşen 3 milyon 43 bin 48 lira 56 kuruş ile birlikte toplam 628 milyon 495 bin 105 lira 76 kuruş olduğu tespit edilmiştir.

Bu borç yükünün 90 milyon 313 bin 609 lira 74 kuruşu 2019 yılı içinde kredi borcu olarak ödenecektir. Bu toplam kredi ana para ve faizlerinin toplamıdır.

Ayrıca kamulaştırmasız davaları ile diğer idari davalar devam etmektedir. Bu davaların menfi sonuçlanması halinde ek borç yükü getireceği de göz önüne alınmalıdır.

(Alim Işık’ın açıklaması: Bu konuda ilgili birim müdürü arkadaşlarımız ve Hukuk Müşavirimize tahmini bir değer ne olabilir dedik. Çok ciddi bir rakamı telaffuz etti. Rakam olarak söylemeyeyim ama size de bunu aktarayım. Kesinleşmediği için bir şey söylemek doğru olmaz.)

Kütahya Belediyesinin toplam alacağı olan 63 milyon 632 bin 234 lira 12 kuruş TL’nin 31 milyon 705 bin 760 lirasının 2019 yılı içinde tahsilatı planlanmaktadır.

Kütahya Belediyesi 1 Nisan 2019 tarihi ve 31 Mayıs 2019 tarihi arasındaki 2 aylık dönemde, 48 milyon 822 bin 559 lira 39 kuruş bütçe geliri tahsilatı yapmıştır. Yine bu dönem içinde 6 milyon 821 bin 229 lira kredi ana para ödemesi, 8 milyon 180 bin 259 lira kredi faiz ödemesi, 19 milyon 474 bin 263 lira cari borç ödemesi, 4 milyon 373 bin 755 lira personel ödemesi, 3 milyon 742 bin 312 lira vergi ve SGK ödemeleri olmak üzere toplam 42 milyon 561 bin 820 lira nakit para çıkışı gerçekleşmiştir. Yani 48,8 milyon TL gelir, 42,5 milyon TL yaklaşık gider oluşmuştur. Bu rakamlar Nisan ve Mayıs ayı toplam rakamlarıdır.

Belediyemizin 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle 6 milyon 464 bin 963 lira net hazır değeri bulunmaktadır.

Kütahya Belediyesi’nin borç yükünün azaltılabilmesi için satılabilir taşınmazlarının acil olarak ihaleye çıkarılması ve satılması, yapılacak harcamalarda tasarruf tedbirlerinin uygulanması ve personel giderlerinin azaltılarak verimliliğinin artırılması önerilmektedir. Raporda toplam 8 adet ek bulunmaktadır.

Belediye Varlıkları Tespit Komisyonu Üyeleri İlyas Bahar Başkan, Mehmet Özkanat Başkan Yardımcısı, Abdullah Damcı Üye, Mehmet Naci Pekcan Üye, Mahmut Öztaş Üye (şerh yazısı vardır), Ahmet Güven Üye (şerh yazısı vardır) İlyas Sivri Üye (Şerh metni ekte sunulmuştur), Ruhsen Kumdalı Üye (Şerh metni ekte sunulmuştur), Enver Yurt Üye, Mehmet Erdem Özdoğan Üye, Serkan Öztuna Üye olarak imzaları bulunmaktadır. Mehmet Naci Pekcan izinli olması nedeniyle imzası alınmamıştır.  

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar