Connect with us

EKONOMİ

ALİM IŞIK: “BİZ BORCUN ALTINA SIĞINMAYIZ, SÖZLERİMİZİ TUTARIZ”

“Biz durum tespiti yaptık, bu borcu da ödeyeceğiz, hizmetlerimizi ve verdiğimiz sözleri de yerine getireceğiz” diyen Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, kamuoyuna bilgi verdi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık, bugün medya temsilcileri ile buluştu. Işık, göreve gelişlerinin 90’ıncı günü nedeniyle yapılan 3 aylık faaliyetleri anlattı. Kütahya’nın gündeminde önemli bir yer işgal eden belediyenin 629 milyon liralık borç konusunu da yeniden açıklayan Işık “Bizim için ‘borcun altına sığınıyor, Alim Işık verdiği sözleri yapamayacak.’ diyorlar. Hayır, hem borcu ödeyeceğiz hem de verdiğimiz sözlerin fazlasını yerine getireceğiz. Kimsenin bundan endişesi olmasın, tereddüttü olmasın. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Belediye Başkanı Alim Işık’ın açıklamaları aynen şöyle:

“Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Biz geçtiğimiz hafta olağanüstü meclis toplantımızda bir tespiti paylaştık. Devraldığımız belediyenin 31 Mart 2019 itibariyle kesinleşmiş 486 milyon TL, artı 31 Mart’a kadar yapılmış olup da henüz tahakkuku yapılmamış, hak edişi yapılmamış ama tüm hazırlıkları yapılmış olan ek fiyat farkları ile yaklaşık 80 milyon lira 1453 Konutlarına ait diğer borç, artı 60 milyon TL civarında fiyat farkı, artı belediye hizmet binasının 5 milyon TL’lik hak edişi ile birlikte toplam 145 milyon TL de muhtemel ama yüzde yüze yakın doğrulukta borç yükü var. Şimdi bunu yanlış yorumlamaya falan gerek yok, bunların toplamı ve icra şerhi konmuş mahkemelerdeki belediyenin davaları sonucunda ödenmesi gereken 3,7 milyon TL’yi de koyduğumuzda 629 milyon TL’lik, 31 Mart tarihine kadar olan yapılmış işlerden kesinleşmiş ve ortaya çıkacak bir maliyet tablosu var.”

“KİMSEYİ SUÇLAMIYORUZ DURUM TESPİTİ YAPIYORUZ”

Bunu kimseyi suçlamak, kimseye yanlış bir beyan vermesi için zemin hazırlamak ya da malzeme vermek için söylemiyorum. Biz bir gerçeği mecliste kurulan ve 3 partinin meclis üyeleri ve ilgili daire müdürlerinden oluşan bir komisyonun raporunu açıkladık.  Şimdi bakıyorum ki farklı yorumlar gelmeye başladı. Devletin kurallarına göre bilgisayar sistemine işlenmiş bir borç stoku var. Bir de 31 Mart tarihi öncesi yapılan işlerden kaynaklanan ama henüz tahakkuk edilmemiş, bu resmi kayıtlara girmemiş ve beklediğimiz bir borç yükü var. Bu borçları biz yapmadık mı diyeceğiz? Şimdi iş yaptırıyoruz, bir ay sonra müteahhit ‘şu kadar iş yaptım, para bu kadar’ diyecek. Biz buna bu bizim borcumuz değil mi diyeceğiz? Onun için olayı doğru algılamamız gerekiyor. Belediyenin 31 Mart itibariyle olan borcu 629 milyon TL’dir. Bunun karşılığı var mı? Elbette var. Bu ne kadar olacak onu kestiremeyiz. Hiçbirimiz müneccim değil. Ne zaman kaç adetini ne kadara satacağız bilemeyiz. İşte elimizde birçok arsa var, gayrimenkul var ama satamıyoruz. Kütahya Modern’de 20’ye yakın daire 2-3 yıldır bekliyor. Geldik 4-5 tanesini sattık. Makul düzeyde ve belediyemizi zarara uğratmadan paraya dönüştürmeye çalışıyoruz.”

“BİZ KÜTAHYA’YI BARIŞTIRMA SÖZÜ İLE GELDİK”

Bizim kimseyle alıp veremediğimiz bir durum yok. Biz Kütahya’yı barıştırma sözü ile geldik. Kimseyle benim bir kavgam yok. Bizim ekibimizin bir kavgası yok. Biz hizmet etme merciindeyiz, Kütahya Belediyesi hizmet makamıdır. Hizmetimizi yapacağız, bedelini de hep beraber Kütahyalılar olarak hep beraber ödeyeceğiz. Geçmişte yapılan ne kadar hizmet varsa hepsine teşekkür ediyoruz. Ama biz kimse ile bir tartışma ve kavga ortamına giremeyiz biz. Gerçekleri tespit edip kamuoyuna sunarız. Yorumu kamuoyu yapar. 629 milyon TL ile devraldığımız borcu 3 ay içinde 590 milyon TL’ye indirdik. 40 milyon TL’ye yakın borç ödemişiz. Ödemeye de devam edeceğiz. Önümüzdeki 3 ay içinde bu 590 milyon lira 550 milyona düşecek. Bir taraftan ödüyoruz, bir taraftan yapıyoruz.

“BORCUN ALTINA SIĞINMAYIZ, HİZMETİMİZİ YAPARIZ”

Bazı arkadaşlarımız yorumlara başlıyorlar, ‘borcun altına sığınıyor, Alim Işık verdiği sözleri yapamayacak.’ diyorlar. Hayır, hem borcu ödeyeceğiz hem de verdiğimiz sözlerin fazlasını yerine getireceğiz. Kimsenin bundan endişesi olmasın, tereddüttü olmasın. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

“ÇİN’DEN VE AMERİKA’DAN İŞADAMLARIYLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Çin’den bir grup işadamı geldi. Bizim vizyon projelerimize talip olduklarını söyledi. Sunum yaptık, verdik kitapçığımızı. Şimdi değerlendirecekler, tekliflerini geri gönderecekler. Amerika’dan bir grup işadamı randevu bekliyor. Çinliler ile yaptığımız görüşme sonuçlansın onları da davet edeceğiz. Yani Türkiye bunu görmemiş olabilir, Kütahya’da kimse ilgilenmiyor olabilir ama biliyorlar ki bu projeler Kütahya’nın geleceğini kurtaracak önemli projelerdir. Talip olanlar var, sonuç çıkar ya da çıkmaz bilemem. Ama en azından bu arayışlar devam ediyor. Dış kaynak arayışımız devam ediyor. Birkaç gün içinde belki İller Bankası Avrupa ve Dünya Bankası fonlu iyi bir proje paketi hazırlayacak. Örneğin 12 Mw’lık güneş erjisi santralimizi 5’er Mw’lık dilimler halinde Kütahya’ya kazandırmayı planlıyoruz. Biz yerimizde durmuyoruz. Biz yeni projelerimizi yeni kaynaklarla ve Kütahya’nın yeni hak edeceği İller Bankası paylarıyla kazandırmayı hedefliyoruz. İnşallah başaracağız, birlikte başaracağız ve zamanı geldiğinde borçlarımızı ödeyeceğiz. Sattığımız zaman da tabi ki buradan gelen parayı onların yerine koyacağız. Verdiğimiz taahhütlerin tamamı hatta fazlası yerine gelecek. Bu borçlar da ödenecek. Biz buna göre planlarımızı yaptık ve inşallah buna göre de dönemimizi sonuçlandıracağız.”

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar