Connect with us

HABERLER

TBMM’DE KÜTAHYA DÜELLOSU: ALİ FAZIL KASAP VE AHMET TAN KARŞI KARŞIYA GELDİ

Kütahya milletvekilleri, TBMM’de Kütahya sorunlarını tartıştı. CHP’li Ali Fazıl Kasap ve AK Partili Ahmet Tan, kendi iddialarını gündeme taşıdı.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ve CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın sorunları için Meclis Genel Kurulu’nda tartıştı. Ahmet Tan, Kütahya’nın yol sorunu olmadığını söylerken, Kasap ise Kütahya’nın şehir bağlantı yolları, ilçe bağlantı yolları ve köy yollarının yapılmadığını ve sorunların devam ettiğini belirterek Tan’ı, Kütahya’nın Karbasan yoluna, Şeyhler yoluna, Sırören köyüne gitmesini önerdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kütahyalı vekillerin tartışmasına sahne oldu. Meclis oturumunda söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, CHP Kütahya Milletvekili, Ali Fazıl Kasap’ın, siyanür kullanımı ve doğa tahribatı gerekçesiyle Murat Dağı’nda işletme kurulmasına karşı çıktığını ancak yerel seçim sürecinde otuz yıldır açık ocak işletmeciliği yapan ve gümüşün işlenmesinde siyanür kullanan gümüş fabrikasının önünde burası kapanmasın, çalışmasına devam etsin diye beyanatlar verdiğini dile getirerek eleştirdi.

Ahmet Tan ayrıca, Emet’te sülfürik asit fabrikası için geçen yıl “bu fabrika yapılmayacak, AK Partililer sizi kandırıyor.” ifadesini kullanan Ali Fazıl Kasap’ı kastederek yapımı devam eden sülfürik asit fabrikasının temelleri, duvarları, Emet ve Hisarcık halkı yalanlıyor, yarın da orada çalışacak hemşerilerimiz yalanlayacak” dedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın kendisine yönelttiği eleştirilere Meclis Genel Kurulu’ndan cevap vererek şöyle dedi:

“Öncelikle Kütahya’daki gümüş fabrikasında gerçekleştirdiğimiz eylem işçilerin özlük hakları lağvedilerek, işsiz bırakılmalarının ve haklarını alamadan işten çıkarılmasının önüne geçmek ve mağdur olan işçilerin hak ettikleri özlük haklarını almaları içindi. Ayrıca Kütahya bor madeni yönünden dünya rezervinin yüzde 70’ini haiz olan bir ilimiz. Yerel seçim öncesi Kütahya’ya bor karbür fabrikası yapılacak diye bizzat dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak söz verilmişti. Ancak Bor karbür fabrikasının temeli Balıkesir’de atıldı. AKP Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kütahya’nın yol sorunu olmadığını, yerel seçim sürecinde ETİ Gümüş işçilerin haklarını savunmamızı, Murat Dağındaki siyanürle altın madeni çıkarılmasıyla ilişkilendirerek olayları çarpıtmış ve Kütahyamız ile ilgili yanıltıcı bilgiler vermiştir. Kimsenin Kütahyalı hemşerilerimizi kandırmaya hakkı yoktur. AKP Kütahya Milletvekillerini Kütahya’nın sorunlarına eğilmeye ve sorunların çözümü için çalışamaya davet ediyorum.”

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar