Connect with us

DİĞER

TÜRKİYE’DEKİ İLK KİTAP-KAHVE MEKANINDA 5 YILDIR SADECE KİTAP OKUNUYOR

Kitap okuyarak kahve içme alışkanlığı olan Kütahyalı bir mühendis, 6 yıl önce baba mesleğinden ilham ile bir kitap oku-getir sistemi kurdu. Bu sistemi kullanan Kütahyalı okurların kalitesinden de ilham alarak, onların rahat edeceği bir yer tasarladı.

Kitap ve kahvenin birleştiği bir yer olarak çok ilgi gördü ve tüm ulusal medyada Kütahya’da kurulan bu işletme haber oldu. Bu işletme ile ilgili pek çok resmi ve özel kurumlarca bilgi alındı. Kitap&Kahve, cafeye dönüşmeyi kabul etmeyip kitaba odaklandı. Zamanla 40 bin kitaba ve 27 bin üyeye ulaştı. Çay-kahve, kitap okuyanlara ücretsiz olarak kalmaya devam etti.

Daha sonra Amerika’daki “book cafe” benzeri işletmeler Türkiye’ye geldi. Kitap cafe ismiyle yaygınlaşan işletmeler, “kitabın dekor olduğu cafe” olarak hizmet verirken, Kitap&Kahve ise “kahve ikram eden kitapçı” olmayı sürdürdü. Kitap&Kahve’de sadece gerçek okurlar bulunuyor ve 5 yıldır sadece kitap okunuyor. İşletmede konuşmak, dergi okumak, ders çalışmak yasak. Kitap-oku getir sistemi ise 27 bin Kütahyalı tarafından kullanılıyor, bunların 10 bin tanesi çocuk.

Ağustos ayı itibariyle 5. yılı geride bırakan Kitap&Kahve’nin kurucusu Abdullah Reha Nazlı; “Kütahya’da gerçekten okuyan insanları ağırlamak, pek çok çocuğun ve gencin burada kitap okumaya başladığını görmek, okurlara kahve ısmarlamak bizim için hala heyecanı devam eden büyük bir deneyim. Oku-getir sistemimiz 30 bin üyeye yaklaştı ve okurlarımız için kitap kitap olması gereken her şeyi elimizde tutmaya çalışarak 50 bin çeşide doğru gidiyoruz. Özellikle gençlerin kendini yetiştirmesi için tüm bilimsel kitapları bulundurmaya, çocukların kitap okumaya başlaması için diledikleri kitabı denemeleri için teşvik etmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar