Connect with us

DİĞER

İLK DEFA ÇOCUKLARA TİP 1 DİYABET EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı kapsamında verilen eğitimlere Kütahya’da da ilk defa çocuklara yönelik Tip 1 Diyabet eğitimi verildi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi eğitim ve Araştırma Hastanesinde verilen eğitime Başhekim Doç. Dr. Orhan Özatik, Başhekim Yardımcısı Dr. Neslihan Ünal, çocuklar aileleriyle birlikte katıldı.

2 gün sürecek eğitimde; Çocuk Enkokronoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Nijat Baş, Diyabet Eğitim Hemşireleri, Eğitim Hemşireleri, Fizyoterapist ve Diyetisyen tarafından, Tip 1 Diyabette genel bilgiler, Diyabetin oluşum mekanizması ve fizyopatalojisi, Diyabetle Yaşam, Diyabette tıbbi beslenme, Diyabetin akut ve kronik komplikasyonları, İnsülin tedavisi, Diyabette fiziksel aktivite ve egzersiz konularında eğitimler verilecek.

Okulun açılış konuşmasın gerçekleştiren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Orhan Özatik; Katılımcılara teşekkür ederek, eğitimde çocuk ve ailelerin Tip 1 Diyabet ile ilgili olarak bilgilendirileceğini söyledi.

Başhekim Özatik; “Bakanlığımız tarafından yürütülen hastalıkları önleme ve kontrol programı kapsamında hastanemizde ara ara branşlarında uzman hekim ve sağlık çalışanlarımız ile eğitimler vermekteyiz. Bu günde Tip 1 Diyabet konusunda eğitim vermek üzere okulumuzu açmış bulunmaktayız. Maalesef Tip 1 Diyabet son dönemde karşılaştığımız en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi. Özellikle çocukluk yaslardan itibaren başlayan ve ilaca bağımlı olarak devam eden tedavi edilmesi de kolay olmayan, hastalarımızı zor bir süreçten geçiren bir hastalık. Tedaviler ve hayata biraz daha sıkı bağlanma, hayata kolay adapte olmak açısından için sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz diyabet okulu açmayı düşündü hocalarımız. Bizlerde elimizden geldiği kadar destek verdik.

Bu eğitim programında sizlere çocuklarımızla beraber diyabete nasıl alışacağımızı, nasıl yaşayacağımız hakkında da önemi bilgiler verilecek. Buradan okul için emeği geçen sağlık personellerimize ve hekimlerimize teşekkür ediyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum.” Dedi.

Çocuklarda en çok görülen Tip 1 Diyabet olduğunu belirten Doç. Dr; Veysel Nijat Baş; “Diyabet hastalığının bir çok çeşidi bulunmakta. Tip 1 Diyabet Pankreasta insülin üreten hücrelerin geri dönüşümsüz yani asla geri dönmeyerek bir sürece girmiş olması durumu, bu durum ömür boyu sürmesidir.

Tip 1 Diyabet eğitimi olarak ilk burada başladık. Daha önceleri hastalarımız Eskişehir’e gidiyorlardı. Şimdi burada hastanemizde tedavi ve eğitimlerine devam ediliyor. Bir eğitim süreci içerisindeyiz. Tip 1 Diyabet hayat boyu süren bir durum bunun için ara ara eğitimlerimize devam etmemiz gerekiyor. Tanı anında ailelerimizi net bilgilendiriyoruz fakat ara ara bu bilgilendirmeler ile yeni gelişmeler hakkında bilgiler veriyoruz. Sürecin takibi ve birbirleri ile kaynaşmaları açısından iyi oluyor.” Dedi.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar