Connect with us

DİĞER

AİZANOİ’YE 1.5 MİLYON TL. DESTEK

Aizanoi Antik Kenti Penkalas Çayı Projesine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon TL, Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Özel İdaresi’nden 500 bin TL destek sağlandı. 

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri, iki bin yıl önce yapılmış olmasına rağmen dünyanın en sağlam ayakta kalabilmiş Zeus tapınağı, dünyanın bilinen en eski ticaret borsası, stadyum, yirmi bin kişilik tiyatro, hamam ve daha fazlasını bünyesinde barındıran Aizanoi Antik Kent Kazı Projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 1 Milyon TL,ile Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Özel İdaresinden 500 bin TL.destek sağlandı

 Çavdarhisar İlçesinde bulunan Aizanoi Antik kentinin içinden geçen ve antik dönemde Penkalas olarak bilinen Kocaçay deresi ıslah projesi kapsamında Aizanoi ’da bulunan iki ve dört numaralı Roma köprüleri arasında kazı, restorasyon ve dere ıslahı çalışmalarını ve kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Elif Özer’in yürütüyor.

Bu proje ile Penkalas Çayı’nın hem bilimsel açıdan incelenmesi hem de antik dönemdeki gibi kayıklar yüzdürülerek nehrin yeniden kullanım görmesi sağlanmış olacağı belirtiliyor.. Ayrıca çayın etrafında yapılacak çevre düzenlemesi kapsamında yürüyüş yolları, sergi alanları ve kafeteryalar kent ile nehir arasındaki ilişkiyi yeniden canlandıracağından bölge turizmine önemli bir katkı sağlayacağı bekleniyor.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar