Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’DA TRAFİK LAMBALARI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

MEHMET YAYLIOĞLU
7 Ekim 2019

Bundan 105 yıl önce kullanılmaya başlanan trafik lambalarına Kütahya’da bir çözüm bulunamıyor.

5 Ağustos 1868 tarihinde Londra‘da kurulan ilk trafik lambasının ardından, bugün tüm yollar trafik lambaları ile donatılmış durumda.

Çoğu ilçe hatta beldede dahi bu trafik lambaları sorun değil çözüm teşkil ederken, Kütahya merkez ilçede bu durum maalesef sorun kaynağı halinde.

Caddelerin yetersizliği ve bir de saçma sapan bisiklet yolu! trafik sorununu tetikleyen ana unsurlar olmasına rağmen bizim sorunumuz biraz daha farklı.

Yaşadığımız şehir olan Kütahya’da, trafik lambaları orantısız bir şekilde yanıyor. Oysa önceki belediye başkanı Kamil Saraçoğlu döneminde, çok büyük miktarda paralar ödenerek otomasyon sistemi yaptırılmıştı. Ne oldu bu otomasyon sistemine? Artık çalışmıyor mu?

Sabah 08.00 ile 09.00 arasında, akşam 16.30 ile 18.00 arasında Kütahya şehir merkezindeki trafik resmen felç oluyor. Trafik lambalarının orantısız yanması hem vakit hem de nakit (yakıt) kaybına neden oluyor.

Kütahya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bu konuda acil bir çözüm bulmalı. Önümüz kış, yağışlar ve buna bağlı olarak buzlanmalar başlayacak. Olası trafik kazaları ve trafik yoğunluğunun önüne geçmenin ilk adımı, trafik lambalarının en azından yeşil dalga ile yeniden düzenlenmesi diye düşünüyorum.

Örneğin, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki trafik lambalarının büyük bir bölümünde, kırmızı ışığa yakalanmamak için 50 km hızla da gitseniz 80 km hızla da gitseniz çabanız boşa çıkacaktır. Sanki sihirli bir değnek size kastı varmış gibi yeşil yanan lambayı yaklaştığınızda kırmızıya çeviriyor.

Bu konuda çevremden çok şikâyet alıyorum. Sorunun kısa bir süre içinde çözüleceğini ümit ediyorum.

Sevgiyle kalın…

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar