Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’DAKİ REKTÖRLER VE SÖYLEMLERİNE DAİR

MEHMET YAYLIOĞLU 9 Ekim 2019

KÜTAHYALI RESSAM-NEYZEN AHMET YAKUPOĞLU

Sevgili ve çok kıymetli okuyucularım. Bu yazımda size Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kâzım Uysal ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu’nun, ayrı zamanlarda yaptığı ve ayrı konular gibi görünen iki konuşmadan bahsetmek istiyorum. Düşünceme göre bu konular ayrı gibi görünse de aslında aynı temayı barındırmaktadır.

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. KÂZIM UYSAL

Geçtiğimiz hafta Dumlupınar Üniversitesi’nde yapılan, Kütahyalı Ressam-Neyzen Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Konseri’ne katılma şerefine nail oldum. Konser öncesinde konuşma yapan DPÜ’nün yeni rektörü Prof.Dr. Kâzım Uysal’ın yaptığı konuşmadan son derece gurur duydum. Sayın rektör konuşmasını bi’l-irticâl olarak yaptığını beyanla birlikte, büyük sanatkâr Ahmet Yakupoğlu’nun tevâzû konusundaki dikkatini ifade etti. Rektör Bey, Ahmet Yakupoğlu’nun resimlerini koruma vazifelerinin yanı sıra resmettiği tüm objeleri de hep birlikte korumamızın gerekliliğinden dem vurdu. Konuşmanın can alıcı birçok yönü olmasına rağmen şahsi kanaatime göre bu konu bir tık daha fazla bir öneme haizdir.

Kırk hatta elli yıl önce resmedilmiş Kütahya’dan, koruyabildiğimiz neresi kaldı acaba? Umarsızca yok ettiğimiz, beton yığını haline getirdiğimiz o muhteşem konaklar yerinde duruyor mu acep? Yoksa yasak savmak kâbilinden yaptığımız sekiz-on yapı ile mi övünüyoruz? Çamlıca’daki kavakları kim yok etti? Şarıl şarıl akan Kütahya’nın Pınarları’na ne oldu sahi? Anasultan’a giderken yüreğimiz sızlamıyor mu? Müderris Bahçesi’nde hâlâ o garip bülbül feryat ediyor mu?

Evet, Kâzım hocam siz haklısınız. Yakupoğlu’nun resimlerini korumamız gerektiği gibi resmettiklerini de korumamız asli vazifemizdir. Âcizâne bir Kütahyalı olarak, zâtı âlinize bu konudaki hassasiyetiniz için şükranlarımı sunuyorum.

KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR VURAL KAVUNCU

Yaklaşık on yıldır yakından tanıdığım, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu’nun öğrencilerine hitaben yaptığı bir konuşmayı haber kaynaklarından takip ettim. Sayın Kavuncu, Sosyokültürel Etkinlikler dersi ile kenti tanıtmayı hedeflediklerini belirterek “Kütahya’yı tanımadan mezun olunmayacak” demiş. Ne de güzel etmiş. Bu sözlerin kıymetini siz kıymetli okuyucularıma şerh etmek lafügüzaf olur.

Sitemizde yayınlanan haberden kısa bir alıntı yapmak istiyorum:

Prof.Dr. Vural Kavuncu: “Üniversitemizde sadece meslek öğrenmeyeceksiniz. Erdemli, duyarlı ve vatansever yetişeceksiniz. Bu ülkeyi biz kolay bulmadık. Atalarımız biz huzurlu yaşayalım diye büyük savaşlar vermişler. Kütahya kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Çok değerli bir bölgede eğitim göreceksiniz. Sosyokültürel Etkinlikler dersiyle Kütahya’nın bazı özellikli yerlerini gezip keşfedeceksiniz. Domaniç’teki Hayme Ana’mız, Dumlupınar Şehitliği, Simav Eynal Kaplıcaları, Gediz Murat Dağı ve Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti olmak üzere bizim sağlayacağımız ulaşım imkânları ile oralara gidebileceksiniz.”

Vural Hocama ilave olarak Evliya Çelebi’nin Kütahya’da doğduğu ev olan Evliya Çelebi Müzesi ve Mehmet Dumlu Sanat Merkezi’ni de bendeniz tavsiye etmek istiyor. Gençlerimizin kültürel ve sanatsal yaşamına maddi ve manevi olarak önemli katkılar yapacağından en ufak bir şüphem yoktur.

Bu yazımızda, iki çok kıymetli bilim insanımızın, bize altın tepside sunduğu fikirlerini kaleme almaya çalıştık. Bu gibi düşüncelere haiz bilim insanlarımızın artmasını diliyorum. Fikir dünyamıza yeni boyutlar katan herkesin önünde saygı ile önümüzü iliklemeliyiz.

Sevgiyle kalın…

En ummadığın keşf eder esrâr-ı derûnun,

Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın?

Ziyâ Paşa / TERKİB-İ BEND

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar