Connect with us

EĞİTİM

KAZA SONUCU ÖLEN RIDVAN GÜLER’İN ORGANLARI ÜÇ KİŞİYE HAYAT VERDİ

Geçtiğimiz günlerde Kütahya’nın Altıntaş İlçesindeki trafik kazasında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede tüm uğraşlara rağmen beyin ölümü gerçekleşen Çanakkale İli, Çan İlçesi, Kızılelma Köyü’nden 39 yaşındaki Bahattin Güler’in ailesi tarafından iki böbreği ve karaciğeri organ bekleyen hastalara bağışlandı.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Balcı, Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Emre Tokur’un ve Organ Nakil Koordinatörü Korhan Sunar’ın, Güler’in yakınlarıyla görüşerek organlarını bağışlayıp bağışlamayacakları konusunda fikirlerini sordu.

Ailenin olumlu yanıtının ardından, Kütahya Organ Nakil Koordinatörlüğü ekipleri tarafından doku analizleri yapılmak üzere hazırlıklar tamamlandı. Gece yarısı yapılan operasyonda, Güler’in karaciğeri ile iki böbreği alındı. Güler’in karaciğeri İzmir Kent Hastanesine, sağ böbreği Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, sol böbreği ise İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görmekte olan hastalara umut olmak için özel araçlarla gönderildi.

HASTANE BAŞHEKİMİ DOÇ.DR. ORHAN ÖZATİK

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Orhan Özatik yaptığı açıklamada, organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini, bağışlanan her organ ile bir başka cana hayat verileceğinin önemini ifade ederek şunları kaydetti:

“Genç kardeşimiz ne yazık ki yoğun bakımda 11 gün süren hayat mücadelesini kaybetti. Kendisini hayata bağlayabilmek için ekiplerimiz tarafından uzun uğraşlar verildi. Ancak yapılan tedavilerde ne yazık ki sonuç alamadık. Beyin ölümü gerçekleşen hastamızın ailesinin organ bağışında bulunmalarını kabul etmeleriyle harekete geçtik. Güler ailesinin göstermiş oldukları erdemli davranış ve büyük fedakârlık için kendilerine teşekkür ediyorum. Dileriz bu organ bağışı Kütahya’mıza örnek olur. Çünkü organ bağışı bekleyen hastaların organ nakli dışında hayata tutunma şansları bulunmamaktadır. Güler ailesine buradan teşekkür ediyorum. Aileye ve yakınlarına başsağlığı, Bahattin kardeşimize de Allah’tan  Rahmet diliyorum.” dedi.

Başhekim Doç.Dr. Orhan Özatik böbreklerin birer hastaya, karaciğerin ise 1 veya split olarak kullanılarak 2 hastaya nakledilebileceğini de sözlerine ekledi.

#OrganBağışıHayatKurtarır

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar