Connect with us

EĞİTİM

5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM TATBİKATI YAPILDI


Tatbikat senaryosu gereği Kütahya merkezli 5,6 büyüklüğündeki deprem üzerine Kütahya Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında, Afet Yönetim Merkezi Çadırı’nda toplandı.

10 İlin Katıldığı,Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 26 Hizmet Grubu Operasyon Planının uygulanabilirliğinin test edildiği Afet  “Bölgesel Saha ve Masabaşı tatbikatı” yapıldı.

Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) destekli “Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı” na TAMP Kapsamında Kütahya’ya destek görevi bulunan 10 il katılım gösterdi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde yereldeki afet risklerini en aza indirmek için yürütülen çalışmalar kapsamında pilot il seçilen Kütahya’da Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) destekli “Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı” Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında başladı. 


Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, tatbikat öncesi beraberinde il protokol üyeleriyle birlikte Kütahya Belediyesi Ata Spor Tesislerindeki konuşlanma alanında incelemelerde bulunup bilgiler aldı. 


Deprem Olayını Müteakip Koordinasyon Kurulu Toplandı


Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı, Koordinasyon Kurulu üyeleri başta olmak üzere hizmet grubu sorumluları, yöneticileri ve personeline AYDES üzerinden gönderilen deprem bildirimiyle (SMS) gönderilmesiyle başladı. 


Tatbikat senaryosu gereği Kütahya merkezli 5,6 büyüklüğündeki deprem üzerine Kütahya Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında, Afet Yönetim Merkezi Çadırı’nda toplandı. 


Koordinasyon toplantısına; Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, AFAD Müdahale Daire Başkanı Abdülkadir Tezcan, Vali Yardımcıları Mustafa Güney ile Halil İbrahim Ertekin, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ile 10 ilin yetkilileri katıldı. 


“Gerçek Zamanlı ve Kapsamlı Tatbikat”


İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun; haberleşme süreci, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri (İAADYM) ve hizmet grubu personelinin toplanma süreci, AFAD Başkanlığı ve Koordinasyon Kurulu karar alma ve müdahale süreci, yapılan müdahalelerin raporlanması ve tespit edilen ihtiyaçların üst makamlara bilgilendirilmesi konuları hakkında bilgiler verdi. 


Senaryonun 5 aşamadan meydana geldiğini belirten Artun, “Sıkıştırılmış, gerçek zamanlı, kapsamlı bir saha ve masabaşı tatbikatı. 2 gün süren tatbikatta geçirdiğimiz süreç gerçek afet zamanındaki 15-20 günlük süreci ifade etmektedir” dedi.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar