Connect with us

EKONOMİ

PORSUK BARAJINA YAYIN BALIĞI YAVRULARI BIRAKILDI

 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; “Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi” kapsamında üretilen 3 BİN Adet Avrupa Yayın Balığı (Silurus glanis) yavrusunu suyla buluşturdu.

     Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce (BSGM) yürütülen “Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi” kapsamında Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsünce, Türkiye’de ilk kez kitlesel olarak üretilen Avrupa Silurus glanis olarak adlandırılan Yayın balığı yavrusu Porsuk Baraj gölüne salındı.

     Proje kapsamında ilk kez kitlesel üretimi gerçekleştirilen yayın balığı yavrularının aralarında İlimizin de bulunduğu 7 ilde 7 kaynağa bırakılacağını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık yayın balığının en büyük boya ulaşabilen tatlı su balıklarından biri olduğunu, balık boyunun 3 metre ağırlığının ise 200 kiloya kadar ulaşabildiğini, lezzeti nedeniyle de tercih edildiğini söyledi. 

    İl Müdürü Özçalık; Porsuk Baraj Gölü’nün bu balığın doğal yaşam alanlarından biri olduğuna dikkati çekerek, balıkçılarımızın yayın balığının avlanma boylarına dikkat ederek, gelecek nesillere aktarılması konusunda özverili davranmalarını istedi.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Öne çıkanlar