Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

TRAFİK AKIŞI DEĞİŞTİ, TAMAM DA VATANDAŞ NE DİYOR ACABA?

Cumhuriyet Caddesi (Sevgi Yolu) yeniden trafiğe açılırsa en çok kim rahtsız olur acaba?

KÖŞE YAZISI / MEHMET YAYLIOĞLU

20 Ekim 2019 Pazar günü Kütahya merkezde trafik akışı yeniden düzenlendi. Orgeneral Asım Gündüz Bulvarı, Adnan Menderes Bulvarı, Osmanlı Caddesi, Fuat Paşa Caddesi başta olmak üzere birçok alanda yeniden düzenlenen trafik akışı ile ilgili olarak, yaklaşık üç gündür Kütahya’da yaşayan insanların bir bölümü ile bire bir temas ettim.

Ticari araç kullanıcıları, çarşı esnafları ve bazı vatandaşları kapsayan bu araştırmamın neticesini objektif olarak size aktarmak gerekliliği duydum.

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim, görüştüğüm vatandaşların büyük bir bölümü (tamamına yakın) bu uygulamanın yetersiz ve eksiklerle hayata geçirildiğini beyan ediyor. Taksi şoförü bir vatandaşın görüşleri şöyle:

“Bu uygulamaya benzer bir hamle daha önce de denenmişti. Ancak netice alınamamıştı. Yeni caddeler açılmadan yapılan her değişiklik fiyasko ile sonuçlanıyor. Bize acil yeni caddeler lazım, hem de geniş caddeler…”

Zafer Meydanı civarındaki esnaflar da durumdan şikâyet ediyor. Kalabalığın gereksiz olarak arttığını, trafik yoğunluğu yüzünden büyük bir keşmekeş yaşandığını söyleyen esnaflar yetkili makamların bu duruma acil bir çözüm bulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Orgeneral Asım Gündüz Bulvarı esnafları da trafik yoğunluğunun azaldığını ancak, halk otobüslerinin artık caddeye girememesinden dolayı yaya trafiğinin de azaldığını ve buna bağlı olarak işlerini olumsuz etkilediğini söylüyor. Duyduğum kadarıyla cadde esnafı bir imza kampanyası başlatmış. Dilekçeye konu olan husus ise halk otobüslerinin yeniden caddeye girmesi olarak düşünülmüş.

Kütahya Mevlevihanesi ve Kütahya Ulucami’ye gitmek isteyen yabancı ziyaretçilerin bir labirenti andıran trafik akışında kaybolmaması için ne yapmak lazım acaba? Cumhuriyet Caddesi diğer adıyla Sevgi Yolu tek şeritli olarak vazo istikametinden yukarıya doğru araç trafiğine açılsa nasıl olur? Bu durumdan en çok o cadde üzerindeki oturma alanlarında bekleyen, vakit öldüren kişiler rahatsız olur herhalde. Ortadan tek şerit açıldığında sağda ve solda yayaların rahatça yürüyebileceği geniş bir yol da kalır diye düşünüyorum.

Kütahya şehir içi trafik akışı son 10 yılın en önemli sorunu haline geldi. Bu sorunun çözümü için yeni caddeler, geniş caddeler, trafik kurallarına uyan sürücü ve yayalar gerekiyor. Bulabilir miyiz bu aradıklarımızı, ne dersiniz?

Sevgiyle kalın…

Zenginin faytonu dağlardan aşar,

Züğürt düz ovada yolundan şaşar,

Zenginin helvası bal ile pişer,

Züğürt *herlesine un da bulamaz.

ÂŞIK RUHSÂTİ

*HERLES: Yağda kavrulmuş una yavaş yavaş kaynatılmış su katılarak yapılan bulamaç. Türkiye Türkçesi, halk ağzı. Terim Yöresi: Karaözü Kasabası / Kayseri

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar