Connect with us

HABERLER

REKTÖR VURAL KAVUNCU KIYAFETİ İÇİN ÖZÜR DİLEDİ, OLAYIN GERÇEK YÜZÜNÜ ANLATTI

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Tavşanlı ilçesinde katıldığı 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenindeki eleştirilen kıyafet konusu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Prof.Dr. Kavuncu, “10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerine katılışım bazı basın organlarında haber yapılmış, siyasiler tarafından da eleştiri konusu olmuştur. Bu nedenle kamuoyunu bilgilendirme açısından bir açıklama ihtiyacı doğmuştur.” dedi.

Bugün yayınlanan Sözcü Gazetesi olayı manşetine böyle taşımıştı.

Rektör Kavuncu, katıldığı törende giydiği kıyafetle ilgili olarak “resmi olmayan kıyafet ile protokolde yer almış olmamı kabul ediyor ve özür diliyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, ülke gündemine de gelen konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Öncelikle ve önemle şunu vurgulamak isterim; devleti, vatanı, milleti, bayrağı en üstte bir değer olarak tutan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere devlet büyüklerimize saygı ve sevgimizin sorgulanmasına izin vermemiz mümkün değildir. Nitekim geçtiğimiz 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü törenlerine hem üniversite olarak hem de kişi bazında daha geniş kapsamda katılım sağlamayı planladık. Bu bağlamda ilimizde düzenlenen resmi törenlere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Duygu Perçin Renders katılırken, üniversitemizde de personellerimiz tarafından anma töreni gerçekleştirildi. Ben de ilimizde faaliyette Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Gençlik Spor Kulübü Derneği (PADOK) ile birlikte Emet Eğrigöz Dağı zirvesine “ATA’YA SAYGI TIRMANIŞI” adı altındaki etkinliğine katılarak bu güne özel bir anlam katmayı uygun gördüm. Bu kapsamda 24 kişilik bir tırmanış grubuyla, dağ yürüyüş kıyafetlerimizi giymiş şekilde buluştuk. Yaklaşık 7 saat sürecek dağ yürüyüşü ve yol için geçecek zamanı hesaba kattığımızda zaman kısıtlılığı anma törenlerinde resmi olarak bulunmamıza fırsat vermiyordu. Bu özel günde saygı ve minnettarlığımızı göstermek amacı ve istekliliği içerisinde biz de grup olarak Tavşanlı ilçemizdeki törenlere katılma kararı aldık. Tavşanlı’daki törenlere resmi kurum temsiliyeti ile değil, sade bir vatandaş olarak katılım sağlamayı amaçlamış ve törene gelenlerin yan tarafta pozisyon almış iken o anda beni tanıyan ve hürmet eden hemşerilerimizin telkinleri ile birlikte, acaba arkada durduğumda da başka türlü eleştiri alır mıyım şeklinde düşünerek, spontane olarak öndeki protokolün yanına geçtim. Bu tören esnasında mevzuat açısından kesin bir tanımlaması olmasa da protokol usulü açısından kıyafetimin uygun olmadığının farkındaydım. Bu nedenle tören akabinde protokolden özür diledim ve açıklama yaptım. Gazilerimiz ise benimle fotoğraf çektirerek o güne ait ortak değerimizi vurgulamış oldular. Yapılan eleştirilerde, resmi olmayan kıyafet ile protokolde yer almış olmamı kabul ediyor ve özür diliyorum. Ancak bunun Atatürk’e saygısızlık olarak yapılan değerlendirmelere, daha ötesi yapılan siyasi yorumlara katılmam mümkün değildir. Aksine o gün sade bir vatandaş olarak saygımızı göstermek niyetiyle törene ekip olarak katıldık. Sonrasında meşakkatli bir tırmanış ile 2075 metre zirveye tırmanarak şanlı Türk bayrağımızı ve bu özel gün nedeniyle Atatürk posterini dalgalandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.

Atatürk’e ve cumhuriyet değerlerine bağlılığı ile bilinen Rektör Vural Kavuncu.

Kasıtlı ve önyargılı değerlendirme yapanları, istismar peşinde olanları bir kenara bırakarak, bir üniversiteyi temsil etmenin sorumluluğu ve bilinciyle ilimize, ülkemize, milletimize en yararlı olacak şekilde çalışmaya devem edeceğimizi, öğrencilerimize milli ve manevi değerlerimizle birlikte ülkemizin değerlerine sahip çıkmayı öğretmeye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmaması gerekir. Üniversitemizi siyasi polemiklerle meşgul etme ve enerjisini başka yönlere çekme çabalarına da prim vermeyecek, hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyururum.”

PROF.DR. VURAL KAVUNCU KİMDİR?

Vural Kavuncu 1966, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi doğumludur. 1982 yılında Bursa Anadolu Lisesi, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında 1994 yılında tamamladı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladıktan sonra 1998 yılında Doçent unvanı aldı. 2001 yılında 2. uzmanlık alanı olarak Tıp Fizyoloji alanında doktora yaptı.

2002-2011 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde görev aldı, 2004 senesinde Profesör oldu. Bu süre içerisinde Anabilim Dalı Başkanlığı, Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürlüğü, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Üniversite Senatosu Üyeliği gibi idari görevlerde bulundu. Kaplıca ve sağlık turizmi alanında önemli çalışmalara imza atan Kavuncu, Avrupa Değişim Projeleri kapsamında Almanya’da Fizyoterapi okulları, Kaplıca ve Kur Kliniklerinde incelemelerde bulundu. Bölgenin sağlık termal turizmi açısından cazibe alanı haline gelmesi için Üniversite-Özel Sektör işbirliği ile önemli projeler üretti ve hayata geçirdi.

Değişik zamanlarda uzmanlık alanında faaliyet gösteren meslek derneklerin başkanlık ve üyeliklerini yürüten Kavuncu Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yeterlilik Kurulu üyeliği, Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.  

2011-2018 yılları arasında Kütahya Milletvekili olarak TBMM çatısı altında görev yaptı. 24. yasama döneminde Akdeniz Parlamenterler Birliği Asamblesi üyesi, Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü, değişik araştırma komisyonlarında görev yaptı. 26. yasama döneminde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanlığı, Türkiye Uyuşturucu ile Mücadele Kurul Başkanlığı, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Avrupa Karma Parlamenterler Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. 

100’ün üzerinde Uluslararası ve Ulusal yayınlanmış bilimsel makalesi yayını bulunan Vural Kavuncu İngilizce bilmektedir. 

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar