Connect with us

HABERLER

BAŞMELEK ORTODOKS RUM KİLİSESİ YIKILDI YIKILACAK DURUMDA

Vatandaşlar sosyal medya üzerinden Kütahya merkezdeki kilisenin durumunu tartışıyor. Duruma müdahale edilmezse tarihi yapı tamamen çökme tehlikesi ile karşı karşıya.

Başmelek Tarihi Rum Kilisesi, Kütahya merkez İstiklal Mahallesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunuyor. Oldukça yıkıma uğramış ve korunmamış bir durumdaki kilise, yıllarca define avcılarının talanına maruz kaldı.

Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Başmelek Kilisesi’nin bazı kaynaklara göre 1800’lerin ikinci yarısında yapıldığı belirtiliyor.

Kilise içinde define arayan kişiler, taşıyıcı direkleri dahi kırmış, çatı kısmen çökmüş.

Ana yapı fazlasıyla yıkıma uğramışken, çan kulesi günümüze kadar ulaşmış ve nispeten daha sağlıklı durumda.

Kütahyalı vatandaşlar bu kilisenin yeniden onarımı ile ilgili olarak birkaç ayrı fikri savunuyor. Kütahya’daki bazı vatandaşlar sosyal medya gruplarında tartışmaya açılan konuda farklı fikirleri savunuyor.

Define avcılarının kazıları sonrası ortaya çıkan durum.

Sosyal medyada görüşlerini açıklayanların bir bölümü kilisenin aslına uygun olarak yeniden restore edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu öneriyi yapanlar kilisenin tadilatının Fener Rum Patrikhanesi tarafından finanse edilmesi yönünde.

Eski Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos’u ziyaret ederek, kilisenin o tarihte 800 bin lira tutan restorasyonu için yardım istemişti. Patrik’in sıcak baktığı bu talep, Kütahya’daki vatandaşların bir bölümünde krize yol açmıştı.

Bazı vatandaşlar, Kütahya’da kiliseye ihtiyaç olmadığını savunarak yaklaşık 200 yıllık bu yapının kesinlikle cami haline getirilmesini istedi.

Bir ayrı görüş ise bu mekanın restore edilmesi halinde sadece turistik amaçla (ziyaret alanı olarak) kullanılması gerektiği yönünde.

Tartışmalar bu şekilde devam ederken, vatandaşlar ortaya çıkan sonuca göre Başmelek Tarihi Rum Kilisesi’nin her ne şekilde olursa olsun kesinlikle onarılması gerektiği fikrinde birleşiyor.

1800’lü yıllarda yapıldığı bilinen Kilise, onarım görmezse tamamen çökecek durumda.
DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar