Connect with us

HABERLER

786 YILLIK TARİHİ HAMAM KADERİNE TERK EDİLDİ

yenikutahya.com [ÖZEL HABER]

786 yıl önce Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykûbat adına yaptırılan tarihi hamam ve cami bugün hala ayakta. Cami aktif olarak kullanılırken, geçmiş dönemde alınan kararla kapatılan hamam, kendi kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor.

Geçtiğimiz yıl yenikutahya.com’a açıklama yapan Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, hamamın tapusunun Özel İdare’den geri alındığını ve yeniden hamam olarak kullanılmak üzere projesinin yapıldığını söylemişti.

Geçen Nisan ayında (2019) çekilmiş bir fotoğraf karesi.

Kütahya’da nadir şekilde var olan Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Yoncalı kaplıcasındaki 1. Alâeddin Keykûbat Camisi ve hamamı 786 yıldır dimdik ayakta. Cami, bugün aktif şekilde kullanılırken, hamamın müze olarak kullanılmasına karar verilmişti. Bu karar dönemin Kütahya Valisi Kenan Çiftçi tarafından alınmıştı. Yoncalı halkı ve Kütahya kamuoyunun bu hamamın tekrar aslına uygun olarak açılmasını istemesi cevapsız kalmıştı.

786 yıllık tarihi hamamla ilgili, geçmiş dönemde alınan kararla ilgili yenikutahya.com’a 2018 yılı Mart ayı içinde açıklama yapan, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın hamamın aslına uygun olarak yeniden açılacağını söylemişti. Ahmet Aydın, 1. Alâeddin Keykûbat hamamının tapusunun İl Özel İdaresi’nden alındığını ve yeniden hamam olarak kullanılacağını açıklamıştı.

Aydın tarihi hamamın yeniden projelendirildiğini ve en kısa sürede kaplıca hamamı olarak hizmet vereceğini de sözlerine eklemişti.

Tarihi hamamın yeniden özüne dönerek kaplıca hamamı olarak kullanılmasını isteyen vatandaşlar “tarihi hamam geçmiş yıllarda kaplıca turizmine büyük katkı sağlıyordu. Yeniden gerçek işlevine dönmesini bekliyorduk. Yoncalı’nın sularının şifası kanıtlamış durumda. Türkiye’nin birçok yerinden Yoncalı Termal Kaplıcaları’na ve özellikle tarihi hamama gelen turist sayısı oldukça fazla idi. Hamamın yeniden kendi işlevine geri döndürülmesi Yoncalı ve Kütahya turizmine büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuştular.

Geçtiğimiz yıllarda milyonlar harcanarak restore edilmişti.
DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar