Connect with us

EĞİTİM

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE YENİ DÖNEM – ÖĞRENCİLER HEM ÖĞRENİYOR HEM PARA KAZANIYOR

Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit yazılı bir açıklama yaptı. Başyiğit, mesleki ve teknik eğitimde niteliğin arttırılması ve öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmesi için yapılan çalışmaları açıkladı.

Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür ve öğrencileri.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in yazılı olarak yaptığı açıklama’da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 eğitim vizyonunda belirlediği hedeflere ulaşabilmesinin en temel unsurunun, insan kaynaklarına yapılacak yatırım olacağını kaydetti. Başyiğit, “Mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılmasında mesleki eğitimin tanıtılması, öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirmesi önem arz etmektedir. İlimizde mesleki ve teknik eğitimdeki farkındalığı daha da artırmak temel amacımızdır.” dedi.

Öğrenciler hem mesleki eğitim alıyor hem de üretim yapıyor.

Kütahya’da Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri döner sermaye kapsamında mobilya, elektrik- elektronik teknolojisi, kimya teknolojisi, yiyecek içecek hizmetleri alanı, konaklama ve seyahat hizmetleri alanı gibi alanlarında üretim yapıldığını söyleyen Hasan Başyiğit ayrıca şunları kaydetti:

Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve öğrenciler üretim safhasında fotoğraflanmış.

“Bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetler öğrencilere çıktı odaklı uygulamalı eğitim imkânı vermekte ve sektörün istediği becerilerin kalıcı bir biçimde kazandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Mesleki ve teknik eğitim veren okul ve kurumlarımızda öğrenim gören öğrencilerin, meslekleri ile ilgili bilgi, beceri ve deneyimlerini fiilen çalışarak pekiştirmek için okullarımızın bünyesindeki atölyelerde öğrencilerimize eğitim verilmektedir. Bu kapsamda eğitim verilirken üretilen ürünler döner sermaye kapsamında değerlendirilmektedir. Öğrencilerimiz, eğitim aldıkları alanlarla ilgili pratik becerilerini geliştirirken üretime katkıları ölçüsünde de döner sermayeden pay almaktadır.”

Kimyevi ürünlerin üretimi sonrası ambalajlama çalışması sırasında çekilen bir kare.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, ülke genelinde birçok ilde olduğu gibi, Kütahya’da da yasal mevzuatlar çerçevesinde gerekli şartlara ve belgelere sahip, yemek üretim ruhsatı bulunan Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşıma yoluyla eğitime erişimi sağlanan (Taşımalı Eğitimden Yararlanan) öğrencilere öğle yemeği hizmeti verdiğini söyledi.

Başyiğit, öğrencilerin eğitime daha motive edilmesinden memnun olduğunu söylüyor.

Başyiğit, “Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde hijyenik bir ortamda bu yemekleri hazırlamaktadırlar. Modern, hijyenik ve kaliteli bir şekilde üretilen yemekler her gün sıcak olarak kapalı termos kaplar içerisinde servis araçları ile öğrencilere ulaştırılmaktadır. Bu konuyla ilgili tüm iş ve işlemler yasal mevzuatlar doğrultusunda yürütülmektedir.” dedi.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar