Connect with us

ASAYİŞ

DOLANDIRICILIK ŞEBEKESİ ÇÖKERTİLDİ 1.6 MİLYON LİRALIK VURGUN ÖNLENDİ

Dolandırıcıların bu seferki yöntemi sahte eski kimlikler oldu. Yüzden fazla eski tip kimlik ile bankalara, kurumlara ve çeşitli sektörlere giderek dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 21 kişi yakalandı. İfadesi alındıktan sonra 14 kişi adliyeye gönderildi. 1.6 milyonluk vurgun önlendi.

yenikutahya.com [ÖNDER YAYLIOĞLU]

Kütahya ve 4 ilde yapılan eşzamanlı operasyonla, dolandırıcılık şebekesi çökertildi. Gözaltına alınan 21 şüphelinin 14’ü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, farklı kişiler adına düzenlenmiş sahte kimlik belgeleri ile çeşitli bankalarda hesap açarak kredi çeken bir suç şebekesi tespit edildi.

Yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 14’ü tutuklanarak cezaevine konuldu.

Uzun süren teknik ve fiziki takibin ardından suç örgütü ve yardım ettiği tespit edilen şüphelilerin yakalanması için operasyon düzenlendi. Kütahya, İstanbul, Bursa, Samsun ve Tekirdağ’da yapılan eş zamanlı operasyonda 21 dolandırıcı zanlısı yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin yakalandıkları adreslerde yapılan aramalarda ise eski tür 121 erkek nüfus cüzdan kağıdı, üzerinde kişi bilgileri ve fotoğraf bulunmayan eski tip 53 sahte sürücü belgesi kağıdı ile birlikte çeşitli kategoride farklı üniversite, bakanlık, kurum ve kişiler adına düzenlenmiş onlarca sahte belgeden oluşan evrak, kaşe ve damgalar ile çok sayıda telefon, hard disk ve hafıza kartları ele geçirildi.

Şebekenin, ilk olarak elde ettikleri sahte kimlikler ile bankalardan hesap açtırıp kredi çektikleri öğrenilirken, ikinci aşamada dolandırıcıların GSM operatörlerinden hat açtırıp bu hatlar üzerine cep telefonu tanımlattıkları ve sahte vekâletname düzenleyerek mağdurlara ait gayrimenkul ve ticari değerleri üçüncü şahıslara devretmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Siber suçlarla mücadele polisi, söz konusu soruşturma kapsamında suç örgütünün şuana kadar tespiti yapılan 35 ayrı eylem gerçekleştirdiğini ve bu yöntemle şimdiye kadar 194 bin 681 TL haksız kazanç sağladığını belirledi.

Bankalar tarafından 39 bin 682 TL’ye bloke konulurken, soruşturmada 1 milyon 612 bin 482 TL paranın ise yapılan çalışmalar neticesinde engellenerek daha büyük bir vurgunun önüne geçildiği belirtildi.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar