Connect with us

HABERLER

AK PARTİ İL BAŞKANI ALİ ÇETİNBAŞ NEDEN İSTİFA ETTİRİLDİ? GİZLİ ÇALIŞMA NE ZAMAN YAPILDI?

Ekim ayında gizlice Kütahya’ya gönderilen ekip, AK Parti’nin Kütahya’daki durumunun fotoğrafını çekti. Ali Çetinbaş ve diğer istifa ettirilen il başkanları için aynı sistem uygulandı. İşte ayrıntılar…

ÖZEL HABER [Mehmet Yaylıoğlu]

AK Parti’de il başkanı Ali Çetinbaş’ın, genel merkezin talebi doğrultusunda istifa ettiği belirtilirken, 2017 anayasa referandumundan sonra birçok belediye başkanının istifasına gerekçe gösterilen “metal yorgunluğu” yerine, “tazelenme, yenilenme” ihtiyacı vurgusu yapılıyor. AK Parti muhaliflerine göre ise tüm ülke genelindeki bu tür il başkanı istifaların altında, yeni kurulacak partilere geçişleri “perdeleme” amacı yatıyor.

AK Parti Genel Merkezi, 7. Olağan Büyük Kongre sürecini, 28 Kasım-15 Aralık’ta yapılması planlanan “delege seçimi” ile başlatıyor ve 2020 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyor. Ancak AK Parti’de kongre takvimi başlamadan önce, genel merkezin talimatı doğrultusunda il başkanlıklarından arka arkaya istifalar gelmeye başladı.

AK Parti’de il başkanlarının, genel merkezin talebi doğrultusunda istifa ettiği belirtilirken, 2017 anayasa referandumundan sonra birçok belediye başkanının istifasına gerekçe gösterilen “metal yorgunluğu” yerine, “tazelenme, yenilenme” ihtiyacı vurgusu yapılıyor.

AK Parti muhaliflerine göre ise bu istifaların altında, yeni kurulacak partilere geçişleri “perdeleme” amacı yatıyor.

AK Parti’nin teşkilatlardan sorumu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, kongre takvimini açıklarken, önümüzdeki günlerde bazı il başkanlarının da istifa edeceğini duyurmuştu. Bu açıklamadan kısa süre sonra da Kütahya, Manisa, Kırşehir, Amasya, Siirt, Iğdır, Balıkesir, Çanakkale il başkanları, genel merkezin talebi doğrultusunda görevlerini bıraktıklarını açıkladı.

Ankara kulislerinde bu istifaların nedeni, seçimlerde başarısızlık ve sivri açıklamalarla halkla yaşanan kopukluk olarak görülüyor. Kütahya’nın eski il başkanı Ali Çetinbaş ile ilgili olarak da, yapılan yersiz çıkışlar ve kaybedilen Kütahya Belediyesi’nin istifa sürecini hazırladığı konuşuluyor. Ali Çetinbaş’ın kurulabilecek bir parti ile ilgisinin olmadığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran İstanbul seçiminde, Ankara ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu birçok belediyenin kaybedilmesinin ardından, Erdoğan’ın partide teşkilatlardan başlayarak, kabine ve hatta parti yönetiminde revizyona gitmesi bekleniyordu.

Ancak partide yapılan değerlendirmelerde, hızlı bir değişimin, zaten moral bozukluğu içinde olan tabanı tatmin etmeyeceği, iç tartışmayı büyüteceği, bunun yerine yapısal sorunların saptanıp zamana yayarak değişimin gerçekleştirilmesi görüşü benimsenmişti.

AK Parti’de il başkanlarının istifası da bu “zamana yayma taktiğinin” bir parçası olarak değerlendiriliyor.

İstifa ettirilen il başkanlarının partinin yaptırdığı memnuniyet anketlerinin yanı sıra, halkla yapılan görüşmeler, milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak belirlendiği öğrenildi. Ekim ayı içinde Kütahya’da yapılan birebir görüşmeler sırasında Ali Çetinbaş’ın lehine olacak bir sonucun çıkmadığı kaydediliyor. Ayrıca, parti yönetimi tarafından belirlenen isimler, tebdili kıyafetle, halkın nabzını tuttu. Kütahya’da Ekim ayı içindeki bu gizli çalışmadan il ve ilçe teşkilatlarının dahi haberi olmadı.

AK Parti genel merkez kaynakları, yeterince çalışmayan, seçmenle diyalog kuramayan ya da, çeşitli nedenlerle yıpranmış, doku uyuşmazlığı yaşananların istifasının istendiğine dikkat çekiyorlar.

İl başkanlarının, kongre takvimi başlamadan hemen önce istifalarının istenmesinin nedenlerinden biri olarak, “birlikte yol yürünmeyecek” insanların kongre süreçlerine müdahalesini engellemek olarak da gösteriliyor. AK Parti genel merkez kaynakları, “Devam etmek istemediğiniz il başkanının, ilçe kongrelerine müdahalesi gibi bir durum söz konusu olabilir. O nedenle de, kongre takvimi başlamadan istifaları daha yerinde olur” değerlendirmesi yapıyorlar.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar